Haberler

YTÜ 2009 Kamp Ateşi Alanya Kaleiçi''nde Yanıyor

Tarih: 21 Temmuz 2009


Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2009 yılı çalışmaları Alanya Kaleiçi''nde gerçekleştiriliyor.

2006 yılında Kütahya Eskigediz''de bir okulun inşa edilmesi ile başlayan Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2009 yılı "Kamp Ateşi"ni* Alanya Kaleiçi''nde yakıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zekai Görgülü''nün önerisi, Alanya Mimarlar Odası Başkanı Bora Tokay''ın desteği ve Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın''ın daveti ile başlayan çalışma, Antalya Mimarlar Odası, Alanya Mimarlar Odası ve Alanya Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor.

10 Temmuz - 15 Ağustos 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan atölyenin bu seneki konusu "Alanya Kaleiçi Tarihi Dokusunda Belgeleme Çalışması". 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad tarafından inşa ettirilen kale, içinde tersane, istikham yapıları, dini yapılar ve sivil mimarlık örneklerinden oluşan çok sayıda önemli mimari eseri barındırıyor. Bütünlüğünü ve özgünlüğünü büyük oranda koruyan bu dokunun Dünya Miras Listesi''ne girebilmesi için UNESCO Dünya Miras Komitesi''ne bu sene başvuruda bulunmak üzere dosyası hazırlandı. Önemli major yapıların koruma çalışmaları tamamlanmış olmakla birlikte özellikle sivil mimarlık örnekleri ve fonksiyonunu yitirmiş olan yapılar tehlike altında ve onarılmayı bekliyor. Bu çalışmaların Dünya Mirası Listesi''ne girme çabalarına da katkı sağlayacağı düşüncesi ile başlayan çalışma YTÜ Restorasyon Anabilim Dalı''ndan Yard.Doç.Dr. Zeynep Gül Ünal, Yard.Doç.Dr. Uzay Yergün ve Bina Bilgisi Anabilim Dalı''ndan Yard.Doç.Dr. Togan Tong yürütücülüğünde gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda, günümüzde Tophane Mahallesi sınırları içinde yer alan Agios Konstantinous Kilisesi ve yakın çevre dokusuna ilişkin belgeleme çalışmaları gerçekleştirilecek.

* "Kamp Ateşi" genelde bu tür arazi çalışmalarında yapılan ve oldukça önemli olan gün sonu değerlendirmesi ya da haftalık değerlendirme gibi rutin toplantıları ağır havasından çıkarmak amacıyla Yaz Atölyesi içinde yaratılmış bir isim ve eylem. Niye kamp ateşi? Kamp ateşinde genelde bir ateşin etrafında hakla olarak oturulur. Ortam samimi ve sıcaktır, herkes ortadaki ateşe eşit uzaklıktadır. Ateş ortada olduğu için herkes onu farklı bir noktadan farklı bir bakış açısı ile görür. YTÜ kamp ateşinde ateş yerine ortada tartışılan o günün konusu vardır. Proje yürütücüleri ve öğrenciler bir dairenin çevresinde olaya eşit uzaklıkta durur ve yorumlarını kendi durdukları noktadan gördükleri ve algıladıklar gibi yaparlar. Bu sene kamp ateşi Alanya Sahili''nde yakıldı ve çalışmanın gerçekleştirildiği yapıda gelecek seneki kamp ateşini yeniden yakmak dileğiyle söndürülecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.