Haberler

3 oda bir salon tarih oldu yeni moda yaşayan evler

Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Pınar Çelik
Odalarda köşe koltuklar, yemek masası, vitrin devri kapananı çok oldu. Bir gece kulübü, bir çadır ya da bir küpü andıran evlerde teknolojiye uyumlu yaşamak isteyenler mimarlara koşuyor.

Yeni nesil mimarların işi eskilere göre çok daha zor. Çünkü mimarlar geleneksel olanı bir kenara koyup renk, desen, teknoloji, fonksiyonellik, farklılık, rahatlık, lüks konseptlerinin bir arada bulunduğu eserlere imza atmak zorunda. Durum böyle olunca da yaşamlarındaki farklı detaylardan esinlenen usta eller hayata geçirdikleri tasarımlarla görenleri hayrete düşürmeyi de başarıyor. Bu bazen bir lamba bazen de bir oturm odası olabilir asıl olan hayatı yaşanabilir, değerli, şık ve keyifli kılmak. Daha ötesi yok...

Burası bir gece kulübü mü yoksa sizin eviniz mi?
Dodd Mitchell Design tarafından bir gece kulübünden esinlenilerek hayata geçirilen yapı kimileri için rahatsız edici bir görünüme sahip olabilir ama kimileri içinse kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Klasik ve çağdaş mimarinin bir arada kullanıldığı yapıda her oda ayrı bir doku ve detayla parlıyor. Evde dolaşırken birkaç saati eğlenceli geçirmek için uğradığınız bir gece kulübü havasını yakalayabilirsiniz.

Beyazın ışıkla dansı
Greg Lynn Architects tarafından dizayn edilen bir film ve televizyon direktörü için inşa edildi. Az rastlanır bir teknikle hayata geçirilen renkli yapıda minimalist mobilyalar tercih edildi. Beyazın diğer renkleri ortaya çıkarması için ağırlıklı kullanıldığı eserde ışıklandırmada belirleyici unsur olarak uygulandı.

Lüks bir çadırın içinde yaşamak
Tatile gidiyorsunuz diye tasarımdan uzak durmak zorunda değilsiniz. Arizona merkezli çadır üreticisi ve tasarımcısı Exclusive Tents tatile çıkanlar için lüks bir çadır tasarladı. İçinde bir lounge''u, bir ana yatak odası, ayrı bir banyosu olan bir çadırdan bahsediyoruz. Hafif modüler materyaller ve düşük enerji uygulamalarıyla ortamla uyumlu hale getirilen çadır, güneş ışınlarına karşı korunaklı ve su geçirmez özelliklere de sahip.

Kıtalar arası geçiş
Steven Holl tarafından tasarlanıp, 2009''da en iyi uzun bina ödülünü alan Linked Hybrid adı verilen yapıt, bir binadan diğerine geçiş sağlayan ışıklı köprüleriyle dikkat çekiyor. Köprülerin her biri Amerika, Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika''ya geçişi temsil ediyor.

Modern dağ evi
Mimar Ulisses Morato tarafından dizayn edilen bu modern dağ evi, 2008 yılında Mimari ödüle layık görüldü. Portekiz kolon mimarisinden esinlenerek doğal yapı malzemelerinden yapılan dağ evi, için mimarı, "Doğal ev konseptini yakalamak için kontrast kullanmaya karar verdik ve geometrik ve rasyonel dizaynın radikalliğiyle onun tam karşıtı doğal organik şekilleri bir arada kullandık. Böyle olunca da doğal ve kültürel sunum bir arada daha farklı ve değerli hale geldi."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.