Haberler

Param hazır, Cimbom''un stadını 365 günde bitiririm

Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Referans

Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Seyrantepe''de yeniden ihaleye çıkartılacak olan Galatasaray''ın yeni stadını TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''ın istediği gibi 365 günde bitebileceklerinin iddia etti.

Projede çatının sorun olabileceğini kaydeden Aşçıoğlu, "365 günde bitmezse çatısı bitmeyebilir. Ama 365 günde burada futbol oynanacak. Eren Talu''nun yaptığı görüşmelerde de çatının yetişmesinde sorun olduğunu biliyoruz. Siparişten sonra 540 günde yetişebiliyor. O da devre arasında futbol oynandığı tarihe denk geliyor. O zaman 2 sezonu feda etmen gerekiyor. Bu ne Galatasaray''ın ne de bizim işimize gelir" dedi.

Seyrantepe projesine 175 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında daha para harcanması gerektiğini kaydeden Aşçıoğlu, "Bizim burayı yapmakla ilgili nakit paramız hazır" dedi.

İşi projenin eski sahibi Eren Talu''nun yapması için çok uğraştığını; finansör ve ortak aradığını ancak beceremediğini belirten Aşçıoğlu, "Beni ortak yapsaydı olurdu. Ama onun da, benim de ortaklarım var. Ortağa, ''Gel şuna da ortak olalım'' denmez" dedi.

En büyük çarşı olur
Ali Sami Yen''in yanındaki eski Likör Fabrikası arazisi ihalesini geçen yıl kazandıklarını hatırlatan Aşçıoğlu, "Biri 55, diğeri 45 katlı iki rezidans düşünüyoruz. Projeyi tamamlayarak belediyeye verdik. Küçük olacağı için iptal ettiğimiz çarşı kısmını, Seyrantepe projesi çıkınca yeniden yapma şansımız doğdu. Seyrantepe''yi alırsak mevcut projeyi büyük bir ihtimalle çöpe atacağız" diye konuştu.

Likör Fabrikası arazisinde uygulayacakları projenin Ali Sami Yen projesine ihtiyacı olduğunu kaydeden Aşçıoğlu, "Seyrantepe''yi mecburen almamız gerekiyor. Çünkü, orada çok ciddi bir kaybımız vardı. Bu projeyi alırsak onu geri döndürme şansımız doğacak. Kucağımda kalmış bir çocuk haline geldi. Kendi projemin menfaati için almalıyım. Likör ve Ali Sami Yen arazileri birleştiği zaman çok değerli hale geliyor ve sinerji yaratıyor" diye konuştu.

Aşçıoğlu, iki projenin yan yana yapılması durumunda, 60 dönüm arazi içerisinde net olmamakla birlikte yaklaşık 4 blok rezidans ve 125 bin metrekarelik bir çarşı olacağını
ve bunun Avrupa''nın en büyük çarşısı olan Cevahir''i geçeceğini söyledi.

Seyrantepe, Ali Sami Yen ve Likör Fabrikası arazisi üzerinde yapılacak 3 proje için yaklaşık 600 milyon dolarlık bir yatırım gerektiğini belirten Aşçıoğlu, Seyrantepe ihalesine konsorsiyumla birlikte gireceklerini kaydetti. Bugüne kadar 5 firmanın şartnamesini aldığı Seyrantepe projesinin yeni ihalesi 27 Temmuz''da yapılacak. Aşçıoğlu İnşaat, son olarak Beşiktaş Kulübü''nün Fulya Projesini yapmıştı.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.