Haberler

İstanbul'u boşaltacaklar Bulgaristan'a mı gideceğiz

Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sanayiyi şehir dışına taşıma planı sanayicilerden büyük tepki aldı. Projenin uygulanamayacağını savunan İSTOÇ Başkanı Nahit Kemalbey "Bizi İstanbul'dan çıkarırlarsa sanırım Bulgaristan'a kadar gideriz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 17 Temmuz'da askıya çıkardığı yeni 1/100.000'lik nazım imar planında sanayiyi şehir dışına taşıma planı sanayiciler tarafından uygulanamaz olarak nitelendirildi. Önceki gün İstanbul Sanayi Odası'nın meclis toplantısında gündeme gelen konu ile ilgili tartışmalar dün de devam etti. İstanbul'un artık göbeği sayılan İstanbul Toptan Ticaret Depolama ve Küçük Sanayi Sitesi (İSTOÇ) ve Modoko gibi sanayi bölgelerinin başkanları belediyenin kendilerini bilgilendirmemesinden şikâyetçi oldu. İSTOÇ Başkanı Nahit Kemalbey bölgeleri ile ilgili bilgi istediklerini ve belediyenin bu haritayı ücret karşılığı verdiğini söyledi.

'Teşviksiz Olmaz'
İSO'nun bir sonraki toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın davet edilmesi de talep edildi. İSO Başkanı Tanıl Küçük ise belediye ile pazartesi günü yeni bir toplantı yapılarak konunun detaylandırılmaya çalışacağını söyledi. Planla İstanbul'da 28 ilçedeki sanayi tesislerinin şehir dışına çıkarılması hedefleniyor. Yüzlerce firmanın kapanabileceğine ve 100 bine yakın kişinin işsiz kalabileceğine dikkat çeken sanayicilere göre devlet teşviki olmadan İstanbul'dan taşınmaları mümkün değil.

Nahit Kemalbey - İSTOÇ Başkanı
Tarihi yarımadadan aynı sebeple sürüldük

İSTOÇ'un kurulma sebebi zaten tarihi yarımadayı boşaltmaktı. Bizi buradan çıkarırlarsa sanırım Bulgaristan'a kadar gideriz. Bizim 5 bin üyemizin 2-3 binin sanayici kimliği var. Üçüncü köprü ile ilgili gelişmeleri de basından izledik. Bu iş de böyle yürütülüyor olabilir.

İstanbullu sanayiciye pazartesi randevusu
İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul'daki sanayinin şehir dışına taşınmasıyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerin devam ettiğini pazartesi günü İSO'dan bir çalışma grubuyla belediyenin imar komisyonu başkanlığının bir araya geleceğini belirtti. Toplantının ardından meslek komitelerinin de bilgilendirileceğini dile getiren Küçük, İstanbul'un moda, sanat merkezi olması gerektiğini ama sanayinin de bulunmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Murat Yalçıntaş/ İTO Başkanı
İstanbul'da hala doğru yer var

İstanbul'da hâlâ doğru yerler var ve bu konuda görüşlerimizi belediyelere bildirdik. İSTOÇ ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi şehir içinde kaldı. Burada giriş çıkışlarda trafik sıkıntısı çekiliyor. Onların da benzer istekleri var ancak çözüm İstanbul'un içinde de bulunabilir.

Adnan Dalgakıran/ İSO Üyesi
Belediye bizimle dalga mı geçiyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendince planlar yapıyor. Sözü edilen taşınma süreci 30 yılda mı olur, 40 yılda mı olur, bilemem. Ama hemen olacak gibi gözükmüyor. Ben bu konuyu pek fazla ciddiye almıyorum. Bizimle dalga mı geçiyorlar?

Ethem Özçelik/ Modoko Başkanı
Verimli topraklara sanayi kurdular

Buradan nereye gideceğimizin söylenmesi lazım. Gebze ve Silivri gibi yerlerde zaten yer kalmadı. Zaten en büyük hatalardan biri de verimli araziler üzerine sanayi getirmek. Sanayici 700 üyemiz var. Bunların şehir dışına taşınması için devletin teşvik vermesi ve yer göstermesi lazım.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.