Haberler

Hasankeyf SİT alanı olsun

Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Evrensel
Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi, 1985 yılından bu yana sürdürülen Hasankeyf kazılarının amacı ve Hasankeyf'te bundan böyle yapılacak olan kazı ve kurtarma çalışmalarına ilişkin öneri ve taleplerini basın toplantısı ile duyurdu.

Girişim binasında yapılan toplantıya girişim üyelerinin yanı sıra Batman Çevre Gönüllüleri Derneği (BÇGD) Başkanı Hasan Argunağa da katıldı. Girişim Sekretaryası adına açıklama yapan Recep Kavuş, kazıların Ilısu ve Karkamış Baraj Göl Aynası altında kalacak olan kültür varlıklarının saptanması, belgelenmesi, kurtarılması ve taşınabilir kültür varlıklarının taşınması amacıyla düzenlenen protokol çerçevesinde sürdürüldüğünü dile getirdi. Hasankeyf kazılarının sadece Ilısu Barajı'ndan etkilenecek tarihi eserleri yerinden taşımak amacı ile saptanması mantığını doğru bulmadıklarını söyleyen Kavuş, kazı çalışmalarının öncelikle Hasankeyf'teki tüm anıtsal yapıtların çıkarılarak, belgeleme çalışmasının yapılması gerektiğini kaydetti. "Hasankeyf'te kazılacak yer kalmadı" demenin Ilısu Barajı'na zemin hazırlamak anlamına geldiğini ifade eden Kavuş, "Hasankeyf'in 10 bin yılı aşan tarihinin olduğu bilinmektedir, biran önce bu bulgulara ulaşılmasını sağlayacak kazı ve araştırmalara ağırlık verilmesi, kazı ödeneğinden yıkılma tehdidi ile karşı karşıya olan tarihi eserlerin korunması ve restorasyonu için pay ayrılması, birinci derece SİT alanı olan bölgelerde yapılaşma ve tarihi dokuya zarar verecek çalışmalara izin verilmemesi" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.