Haberler

Terim, kışın hareket olsun diye Bodrum'a 5 stadyum önerdi

Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Vahap Munyar
Geçen cumartesi akşamı The Marmara Bodrum'dan ilçe merkezindeki trafik tıkanıklığını izlerken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'a işaret ettim:

Sayın Başkan, gece 02.00'ye kadar bu trafik sürüyor. Bir çözüm üretebilecek misiniz?

- Bu görüntü beni sevindiriyor. Çünkü, kriz ister istemez Bodrum'u da olumsuz etkiledi. Trafik tıkanıklığı bize canlanmanın işaretini veriyor.

Ama ortada bir trafik çilesi var...

- Otogarı merkezden Torba kavşağına taşırsak, önemli ölçüde çözülür trafik sorunu...

Mehmet Kocadon'un önüne koyduğu hedeflerden biri, Bodrum'da turizmi 12 aya yayabilecek formüller geliştirmekti. Kocadon da, The Marmara Hotels & Residences'ın Genel Koordinatörü Serdar Alp Turan gibi, Türk Hava Yolları'nın Bodrum'a Londra, Moskova ve Berlin'den tarifeli sefer başlatmasının turizmi 12 aya yaymada önemli rol oynayacağını düşünüyordu.

Ertesi akşam Birmaş ve Birtur'un patronu Uğur Tunçel'in 35 milyon Euro'ya yaptığı, yakın dostu İrfan Kuriş'le birlikte işlettikleri Türkbükü'ndeki Kuum Otel'e uğradım.

Oteli geçen yıl temmuz ayında hizmete açan Tunçel-Kuriş ikilisinin hedefi, Kuum Oteli 12 ay boyunca açık tutmaktı. Bunun için 5 milyon Euro daha harcayıp, 2 bin 200 metrekare alana yayılan bir spa merkezi kurmuşlardı.

Uğur Tunçel, söze Türkbükü'nde sezonun kısalığından girdi:

- Türkbükü'nde aslında en hareketli dönem temmuz-ağustos arasında 40 günlük bir dönemden fazla değil. 40 gün için Türkbükü'nde otel yapılmaz.

Neden yaptınız?

- Aslında benim otel yapmak gibi bir niyetim yoktu. Yan tarafta 37 evden oluşan rezidans bölümü var. Tümünü konut yapabilirdim. İrfan (Kuriş) "Birlikte işletiriz" diye ısrar edince girdim.

Peki ne yapacaksınız?

- spa merkezini kış aylarında da çekim merkezi olarak kullanabiliriz. Her hafta perşembe-pazar spa merkezini kullanmak üzere İstanbul'dan müşteri çekersek, otelimizin 60-70 kişilik temel kadrosunu tutabileceğimiz bir güç yaratabiliriz.

Bu yeter mi?

- Yetmez elbette. Geçen gün Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Müfit Erkasap'la birlikte buraya uğradı. Futbol takımlarının kamp için Antalya'ya kazandırdığı hareketi konuştuk. Devre arasında 1000 dolayında yerli ve yabancı takım Antalya'da kamp yapıyor. Ciddi de para bırakıyorlar.

Aynı durum Bodrum için olabilir mi?

- Fatih Hoca, "Bodrum'a antrenmanlar için 5 tane stadyum yapılsın, takımlar kamp yapmaya buraya gelir" dedi. Bu konu üzerinde durmak gerektiğini düşünüyorum.

Yazın iki ay boyunca nüfusu neredeyse 1 milyona dayanan, kışın 30-40 bin dolayına düşen Bodrum'da turizm mevsimini 12 aya yaymaya 5 stadyum, spa merkezleri ve THY'nin Londra, Moskova ve Berlin'e tarifeli sefer koyması yeter mi?

Metrekareye 5 bin Euro istiyor su taşınca otel alarmı çalıyor
Birmaş ve Birtur'un patronu Uğur Tunçel, Kuum Otel'in yanıbaşındaki 37 residence'dan 7-8'ini satabilmiş. Bu yıl hiç satış yapamamış.

Fiyatlarınız nasıl?

- Metrekare başına 3-5 bin Euro arasında.

Konutlar kaç metrekare?

- 140-337 metrekare arasında değişiyor.

Söylediğiniz fiyatlar, İstanbul'la aynı. Yüksek değil mi?

- Ama evlerin tümü "akıllı". Yani, İstanbul'dan istendiğini gibi yönetilebiliyor. Örneğin, evlerin birinde banyonun suyu yükselse, anında otel alarmı devreye giriyor, müdahale ediliyor.

Bu yıl hiç satış olmaması, yine de Bodrum'da residence pazarının pek hareketli olmadığını gösteriyor...

O ev Seda Sayan'ın değil Casper'ın patronuna ait

Kuum Otel projesinin bir parçası olan 37 residence'dan 1'ini Palmali Grubu'nun patronu Mübariz Mansimov almış. Bir de Seda Sayan'ın ev aldığı yolunda haberler çıkmış.

Tesislerin patronu Uğur Tunçel, gazetede, "Seda Sayan 2 milyon liraya Türkbükü'nde ev aldı" başlığının altında fotoğrafı yer alan evi görünce şaşırmış:

- Seda Sayan bizim tesislerimizde tatil yaptı, ancak ev almadı.

Peki fotoğraftaki ev kimindi?

- Casper'ın sahibinin evi...

Bu arada, Uğur Tunçel'le işletmeci arkadaşı İrfan Kuriş, otele isim ararken, Yunan mitolojisinden kelime bulmak için epey araştırma yaptırmışlar. Çin'den bile bu isimlere "el koyanlar" olduğunu görmüşler...

Bunun üzerine Serdar Erener'la konuşmuşlar. Erener'in ekibi 50 kadar isim yazıp, masaya koymuş. Aralarından sıyrılan "Kuum" olmuş...

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.