Haberler

"Aliağa raporu geçersiz sayılmalı"

Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Doğal ve Kültürel Çevre İçin Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, Aliağa çevre durum tespiti ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi raporunun geçersiz sayılması gerektiğini bildirdi.

Doğal ve Kültürel Çevre İçin Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, İzmir Valiliği''nin önünde yaptığı basın açıklamasında, 12 Eylül 2008''de düzenlenen toplantıda, Aliağa''nın kirliliğe doyduğu ve burada yapılacak yeni bir termik santralin tüm İzmir''i etkileyeceğinin belirlendiğini hatırlattı.

Buna rağmen İzmir Valiliği''nin rapor hazırlatma kararı aldığını söyleyen Karaçorlu, bu raporun 2 Temmuz''da açıklandığını, bu çalışma sonunda ''''ortaya çıkabilecek yeni emisyonların hava kalitesini olumsuz etkilemeyeceğinin'''' ortaya çıktığını kaydetti.

Karaçorlu, bu raporun bilimsellikten uzak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ''''Aliağa çevre durum tespiti ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi raporunun meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve bölge halkı tarafından tartışılmadan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Genel Müdürlüğü''ne gönderilmemesini, bu raporun yeni tesislere izin verilmesini meşrulaştırmak amacıyla kullanılmamasını, anayasal sağlık hakkını arayan yurttaşlar olarak raporun geçersiz sayılmasını ve yöremizde yeni termik faaliyetlere izin verecek böylesi girişimlerden vazgeçilmesini istiyoruz.''''

Karaçorlu ve platform üyeleri, daha sonra, raporun geçersiz sayılması için hazırlanan dilekçeyi ve toplanan imzaları İzmir Valiliği''ne teslim etti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.