Haberler

Tasarım Kampı Lise Öğrencilerinden Yoğun İlgi Gördü

Tarih: 24 Temmuz 2009


Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi''nce tasarıma ve tiyatroya meraklı lise 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Tasarım Kampı; geçtiğimiz haftasonu öğrencilerin katılım belgelerini, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zuhal Ulusoy''dan aldıkları bir tören ve ürün sergisi ile tamamlandı. Aralarında İstanbul Robert Lisesi, Hisar Eğitim Vakfı Okulları, İstanbul Alman Lisesi, Notre Dame de Sion, Üsküdar Amerikan Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi gibi seçkin liselerden gelen öğrencilerin bulunduğu 23 katılımcı, Tasarım Kampı''nda Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi olma tecrübesini bir hafta süreyle yaşadılar. Kampın ilk günü, öğrencilerin Kadir Has Kampüs''ünü interaktif olarak tanımaları amacıyla kampüs içi ve yakın çevresine yerleştirilen ipuçlarını topladıkları bir "Hazine Avı" düzenlendi.

Tamamı ücretsiz olan Tasarım Kampı''nın öncelikli amacı, tasarım disiplinleri için el becerisinin ötesinde yaratıcılık ve kavramsal düşünme yetisinin önemini ve bunun da büyük oranda geliştirilebilirliğini vurgulamaktı. Grafik, Endüstri Ürünleri, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı ve Tiyatro atölyeleri, Güzel Sanatlar Fakültesi''nin seçkin öğretim kadrosunca çağdaş tasarım ve tiyatronun pedagojik yöntemlerinden yararlanarak hazırlanıp uygulandı. Yaratıcılığı, estetik duyarlılığı ve analitik düşünceyi destekleyen bir yaklaşımla planlanan atölyelerde katılımcılar tasarım becerilerini eğlenceli bir şekilde keşfetme imkanı buldular.

Sabahları doğaçlama tiyatro performansları ile başlayan Tasarım Kampı günlük programı, öğleden sonraları disiplin spesifik uygulama atölyeleri ile devam etti. Hafta boyunca tasarlanan ürünler ve kamp sürecini anlatan doğaçlamalar velilerin de katıldığı bir gösteri ve sergi ile son buldu.

Tasarım Kampı: Sıkça Sorulan Sorular
- Tasarım Kampı fikri nasıl doğdu?


Ülkemizde tasarım disiplinleri genellikle güzel resim yapan öğrencilerin ilgi odağı. Bir başka deyişle resim yeteneğini geliştirmeye yönelmemiş lise öğrencileri çoğunlukla tasarım alanları ile ilgilenmiyor. Oysa resimden farklı olarak tasarım disiplinlerinde çizim becerisi düşünceyi anlatmakta kullanılan bir araçtır ve geliştirilebilir. Bunun yanısıra yaratıcılık ve analitik düşünme bağımsız olarak tasarımı besleyen iki temel öğe. Tasarım Kampı fikri, tasarım disiplinlerinin sadece "resim yapmaktan" ibaret olmadığını anlatmak ve ilgi duyan gençlerin tasarım disiplinlerini keşfedebilecekleri bir ortam oluşturmak amacıyla doğdu.

Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tasarım Kampı''nda temel yaklaşım tasarımda yaratıcılığın, estetik ve analitik düşüncenin beraber kullanımının vurgulanması, bunların eğlenceli bir ortamda katılımcılara yaşatılması. Dolayısıyla katılımcılardan resim becerisinden çok atölyelerde karşılaştıkları tasarım problemleri ile ilgili yaratıcı kararlar verebilmeleri, bu kararları seçtikleri form, renk, doku ve malzemelerle de sürdürebilmeleri bekleniyor. Tasarım Kampı''na katılmak için lise öğrencilerinin tasarıma meraklı ve kendilerini bu alanlarda keşfetmeye açık olmaları yeterli.

- Tasarım Kampı''nın getirdiği ilkler nelerdir?

Lise öğrencilerinin üniversite fakültelerini interaktif olarak tanıdıkları fakülte kampları özellikle Amerika''da çok yaygın ve günlüğü ortalama 100 dolar gibi azımsanmayacak ücretler ile sunuluyor. Bu kamplardan bizi ayıran temel özellik Tasarım Kampı''nı sadece o sene bizi seçme potansiyeli olan öğrencilere yönelik olarak değil, tasarıma meraklı lise 3 ve 4''e geçmiş öğrencilerin bu disiplinleri daha iyi tanımaları için düzenlememiz. Bir anlamda Güzel Sanatlar Fakültesi''nin tasarımı lise öğrencilerine sevdirmek ve onları tasarım disiplinleri ile yakınlaştırmak için gerçekleştirdiği bir etkinlik. Bu yüzden Tasarım Kampı ticari bir amaç gütmez, katılımcılara tamamen ücretsizdir. Öğrencilerin atölyede kullanacakları malzemelerden, öğle yemeklerine, sabah ve öğleden sonra ikramlarına, onlara verilen hediyelere kadar Tasarım Kampı''ndaki herşey Kadir Has Üniversitesi tarafından karşılanmaktadır.

Kısacası bizim amacımız tasarım disiplinleri ile tasarıma meraklı lise öğrencileri arasındaki buzları eritmek. Tasarım Kampı rahat bir öğrenme ortamında deneyerek ve oyunla öğrenme pedagojisine dayanıyor. Kamp sonrası katılımcıların tasarım disiplinleri ile ilgili düşüncelerindeki değişimi sorguluyor, atölye çalışmaları ile ilgili yorumlarını alıyoruz. Tasarım Kampı yukarıda özetlemeye çalıştığımız amacı, içeriği, pedagojik yaklaşımı ve tamamen ücretsiz olması ile bir çok ilki birarada barındırıyor.

- Tasarım Kampı içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tasarım Kampı''nda her gün bir tasarım disiplini atölyesine ayrılmıştır. Fakültemizde bulunan Grafik Tasarım, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı ve Tiyatro bölümlerinin düzenlediği ve tüm öğrencilerin her birinde ürün ortaya koydukları atölyeler var. Örneğin bu sene katılımcılar Grafik Tasarım atölyesinde Tasarım Kampı Posteri, Tasarım Kampı Gazetesi ve Tasarım Kampı Sergi Davetiyesi tasarladılar. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü''nde önce klasikleşmiş bir çalar saat tasarımının ürün analizini yapıp sonra kendi hayallerindeki çalar saati tasarladılar. İç Mimarlık ve Çevre Tasarım atölyesinde ise tel bir kübün sınırlandırdığı boşlukta, kendilerine verdiğimiz çok çeşitli doku, renk ve esneklikteki malzemeler ile mekan tanımladılar. Tiyatro atölyesinde de Tasarım Kampı ile ilgili doğaçlamalar yapıp seçtiklerini sergi günü velileri karşısında oynadılar.

Ayrıca, kamp süresince sabahları öğrencilerin o gün atölyesi olan tasarım alanı ile ilgili interaktif uygulamalar yaptığı bir performans atölyesi var. Performans atölyeleri, tasarım atölye yürütücüleri ve tiyatro bölümünün işbirliği ile düzenleniyor. Buradaki ürünlere örnek olarak Endüstri Tasarımı Atölyesi öncesinde öğrencilerin "Makine" konseptli doğaçlamaları çerçevesinde beden dili ile bir çok gerçekte varolmayan makineyi sahnede canlandırmalarını verebiliriz.

Genel formatın dışında kalan ilk ve son günlerde ise grup aktivitelerine yer veriliyor. İlk gün öğrencilerin birbirlerine ve Kadir Has Kampüs''üne ısınmalarını sağlayan bir Hazine avı, son gün ise kamp süresince oluşturulan ürünlerin sergi hazırlığı var. Bunlar da Tasarım Kampı''nda katılımcılar arasındaki takım ruhunu ilk günden oluşturup, destekleyen aktiviteler.

- Yeni Tasarım Kampları yapmayı düşünüyor musunuz?

Evet, fakat şu anda tarihini kesinleştirmedik. İlkinin deneyimi üzerine yenilerini kurguluyoruz.

- Bu seneki Tasarım Kampı''nı kaçırdım, bir sonraki Tasarım Kampı''ndan nasıl haberim olabilir?

Facebook kullanıcıları "Tasarım Kampı" kişisini ekleyip kampın genel sayfasına ulaşabilirler. Yeni Tasarım Kampı tarihi bütün facebook arkadaşlarına duyurulacaktır. Ayrıca bu sosyal paylaşım ortamında katılımcılar ile eğitmen ve gönüllü çalışan öğrencilerle tanışıp soru sorma imkanı bulabilirler. Gelecek Tasarım Kampı duyurusu Kadir Has Üniversitesi Anasayfası (www.khas.edu.tr) ile Güzel Sanatlar Fakültesi websayfalarında (http://www.khas.edu.tr/tr/akademik/fakulteler/guzel-sanatlar-fakultesi.html) yayınlanacaktır. Ayrıca arkitera.com etkinlikler altında da gelecek Tasarım Kampı tarihi duyrulacaktır. Tasarım Kampı ile ilgili her türlü soru ve bilgi için Tasarım Kampı Koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Orçun Kepez''e [email protected] e-posta adresinden ve 212-533 5765 (dahili 1310) nolu telefondan ulaşılabilir.

1. Tasarım Kampı Künyesi
Tasarım Kampı Koordinatörü: Yrd.Doç.Dr. Orçun Kepez
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Atölyesi: Yrd.Doç.Dr. Orçun Kepez, Öğr. Gör. Mehtap Doğanca
Endüstri Ürünleri Tasarımı Atölyesi: Araş.Gör.Dr. Pınar Öztürk, Araş.Gör. Çınar Narter
Grafik Tasarımı Atölyesi: Öğr.Gör.Ekrem Çetin Bigat
Tiyatro Atölyesi ve Performans Atölyeleri: Öğr. Gör. Şafak Suppan
Tasarım Kampı''nda Gönüllü Çalışan Öğrenci ve Mezunlar:
Tahsin Demir, Gizem Çuha, Daniel Becer, Meral Yıldız, Tuğçe Yıldız, Esra Andiç, Ayten Toprakseven, Gülcan Yaman, Gökçe Dönmez (mezun), Koray Silen (mezun).
Tasarım Kampı Logo Tasarımı:
Dalsu Özgen
Tasarım Kampı Grafikleri: Çınar Narter (davetiye, yemek fişi, isimlik, hazine avı madalyası), Aytekin Kar (poster ve katılım belgesi)
Tasarım Kampı Tshirt, Şapka ve Çantası: Mehtap Doğanca.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.