Haberler

Turizme teşvik geliyor

Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Sabah
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 2010''un zor bir yıl olacağını belirterek, "AB''deki ekonomik sıkıntılardan biz de nasibimizi alacağız" dedi.

TÜRSAB Antalya Bölgesel Yürütme Kurulunun düzenlediği yemekli toplantıya katılan TÜRSAB Başkanı Ulusoy, küresel mali krizin Amerika ve Avrupa''nın yanı sıra Türkiye''yi de çok etkilediğini söyledi. Ulusoy, turizm sektöründeki sorunların aşılması için Ekonomi Koordinasyon Kurulunda sektörün yaşadığı sıkıntıları anlattığını kaydetti.

Deniz turizminde yaşanan sıkıntılar olduğunu dile getiren Ulusoy, Deniz Turizmi Yönetmeliği konusunda Deniz Ticaret Odası (DTO) ile mücadele ettiklerini anımsattı. Bu konuda TOBB''da da büyük mücadele verdiklerini ifade eden Ulusoy, ''''bize haber vermeden bizim arkamızdan yönetmelik yapmaya çalışan denizci arkadaşlarımıza, Bakan Bey kararlı durmuştur. Neticede yönetmelik bizim lehimize çıkmıştır'''' dedi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulundaki çalışmaları hakkında da bilgi veren Başaran Ulusoy, turizm sektörünün menfaatlerini dile getirdiğini belirtti. Türkiye''nin turizmde rakibi olan ülkelerde tanıtım bütçesinin 400 milyon dolar artırıldığına da değinen Ulusoy, "Yunanistan''da, İspanya''da meydan vergisi yok. Tur operatörleri, seyahat acenteleri destekleniyor. Limanlarda fiyatlar indirilmiş" diye konuştu.

Kurul''ta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın sektörün yanında yer aldığını ve sektörü müdafaa ettiğini anlatan Ulusoy, ''''Sayın Bakan burada bizi gayet iyi destekledi, müdafaa etti'''' dedi.

Teşvikler
Türkiye''nin ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğini vurgulayan Başaran Ulusoy, 2010 yılında turizm sektöründe önemli teşviklerin sağlanacağını dile getirdi. Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her yıl bir krizle karşı karşıya kalan bu sektörün günahı nedir. 2010 yılına tedbirli gireceğiz. Yapılacak desteklerle, alınacak tedbirlerle turizmde biraz daha rahatlama yaratılacaktır. Paketler önümüzdeki günlerde açıklanacak. Hava yolu şirketleri desteklenecek. Seyahat acentelerine teşvik sağlanacak. Liman ücretleri yüzde 50 indirimli olacak, bir yıl zam yapılmayacak. Tur operatörleri, seyahat acenteleri ihracatçı sayılacağından destek alacak. Bu yıl tanıtım bütçesinden 20 milyon, gelecek yıl 80 milyon lira para aktarılacak."

"Hesaplarınızı İyi Yapın"
Türkiye''nin zor bir süreçten geçtiğini yineleyen Ulusoy, turizmcilere de uyarılarda bulundu. 2010 yılının daha zor olacağını anlatan Başaran Ulusoy, şunları kaydetti:

"2010 yılında mücadele edeceğimiz ilkelerimiz belli. Türkiye turizmde dünyada 7''nci sıradan 10''uncu sıraya düşmüştür. 2010 yılı zor bir yıl olacak. AB''deki ekonomik sıkıntılardan biz de nasibimizi alacağız. Hesaplarınızı iyi yapın. Ya fiyatlarda anlaşın, ya da müesseselere ortak olun. Başkasının ekmeğine zarar verecek şekilde hareket etmeyin."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.