Haberler

Agora’da Kent Meclisi Gün Işığına Çıkarıldı

Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
İzmir Agorası'ndaki kazı çalışmaları dört noktada birden sürdürülürken, yeni bir keşfe imza atıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırma yaptığı alanlarda mozaikler ve kent meclisi ortaya çıkarıldı.

Kent merkezinde dünyanın en büyük antik agorası kabul edilen tarihi İzmir Agorası'nda kazı çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı kamulaştırmalar ve gerçekleştirdiği yıkımlarla açtığı alanlara yayıldı. Çalışmaları inceleyen ve Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy'dan bilgi alan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Agora'da ilk kamulaştırma 1997'de yapılmış. Uzun yıllar kamulaştırma ve yıkım çalışmalarına ara verilmesinin ardından ilk kazmayı 2005'te biz vurduk. Kamulaştırma bedeli olarak ödediğimiz miktar 30 milyon TL'ye ulaştı. Şimdi bu alanlara yayılan kazı çalışmalarında önemli buluntular ortaya çıkıyor" dedi.

Şehrin Tanıtımına Büyük Katkısı Olacak
İzmir Agorası'nın, kent içinde bulunması dolayısıyla dünyada bir örneği bulunmadığını söyleyen Kocaoğlu, "Göreve geldiğimiz yıldan itibaren Agora'nın gün ışığına çıkarılıp kentle bütünleşmesi ve turizmin hizmetine sunulması için büyük gayret gösteriyoruz. Yaptığımız kamulaştırmalar ve yıkımlarla kazı alanını genişletirken, ara verilen kazı çalışmalarını da yaptığımız destekle yeniden başlattık. Şimdi 4-5 yerde birden kazı yapılıyor. Bu da bizi sevindiriyor. Buradaki çalışmaları ne kadar hızlı yürütür, Agora'yı ve kazılardan elde edilen arkeolojik değerdeki buluntuları dünyayla buluşturabilirsek, İzmir'in tanıtımını da o kadar çok yapmış oluruz. Kentin gelişimine katkı sağlarız. Tarihe, arkeolojiye saygımızı yansıtmış olur. Bu gayret içindeyiz. Başta kazı başkanımız olmak üzere, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Çalışmalar Büyük Bir Hızla Sürüyor
Yrd. Doç. Akın Ersoy da kamulaştırma yapılan batı alanında daha önce mozaik taban bulduklarını, şimdi açarak genişlettiklerini, kent meclisinin bulunduğu noktada geç Roma ve geç antik çağa ait tabaka kazıların sürdüğünü bildirdi. Ersoy, "Tabaka kazılarıyla bu dönemlere ait kent meclisini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bazalika ikinci galeride grafitili panolar var. Burada koruma ve sağlamlaştırma çalışmalarımız sürüyor. Bazalika dördüncü galeride kuzeydoğu kapısının ortaya çıkarılmasına yönelik kazılarımız devam ediyor. İki yerde kazı, iki yerde de biri grafiti biri de mozaik olmak üzere konservasyon çalışması yürütüyoruz. Mozaikle kent meclisini, Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırma yaptığı alanda ortaya çıkardık" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.