Haberler

Bu yanlıştan hemen dönmeliler

Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
21 santral 'Cennet'i yok edecek!

Uzmanlar, Rize İkizdere Vadisi'ne yapımı planlanan 21 hidroelektrik santralının yeşil cenneti yok edeceğini hatırlatıp uyardı: İlgili makamlar bu yanlıştan hemen dönmeli.

İkizdere Derneği tarafından düzenlenen Küreselleşme, Sürdürülebilir Kalkınma ve Turizm Kurultayı'na vadide yapımı planlanan 21 hidroelektrik santralı damgasını vurdu. İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, dar ve kanyon tipi vadilerde HES projelerinin uygulanması halinde vadinin tüm flora, fauna ve endemik türlerinin yok olacağını söyledi. Ekşi, şöyle dedi: "Bunlar bilimsel verilerle ortaya konuldu. Turizm ve enerjinin bu vadide iç içe olmayacağı ortadadır. Bölgenin en önemli sorunlarından biri yapımı süren HES projeleridir. Bu bölgede ciddi turizm yatırımları yapmak isteyenler var. Ama yatırımcılar güven ister, istikrar ister. Siz burada 25 milyon dolarlık bir tesisi yapacaksınız, sonra da altında üstünde iki HES inşa edilecek. Buraya kimseyi getiremezsiniz. Bu gerçeği herkes görmelidir."

AKP'li Başkan da karşı
İkizdere Belediye Başkanı AKP'li Hasan Köseoğlu da İkizdere Vadisi'nde HES projeleri nedeniyle güzellikleri kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalındığını söyledi: "Bu projeler bu şekliyle yapılırsa bu vadiden 20 yıl sonra bahsetmek mümkün olmayacaktır. Bu yanlış projelerden ilgili makamlarımızın biran önce vazgeçmelerini talep ediyoruz."

Doğa Derneği Başkanı Dr. Güven Eken ise, dünyanın birçok bölgesinde doğa katliamlarına şahit olduğunu belirterek şunları söyledi: "Hayatımda burada yaşanan doğa katliamı ile boy ölçüşebilecek ikinci bir manzara görmedim. İnsanlığımdan utandım."


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.