Haberler

Kalecik Karası

Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Derya Sazak
Ankara'nın bozulmamış ilçelerinden birisidir Kalecik. Kızılırmak'ın bereketi can verir, bağlık bahçelik bu şirin yöreye..

Eski bir Ankaralı olarak, çocukluğumun Kalecik'inden ırmak kenarında balık tuttuğumuz günleri, bağlardaki kara üzümleri, Baykuşboğazı'nın soğuk sularını anımsarım. Babam, Gölköylüdür. Halalarım, Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunuydular ve uzun yıllar Kalecik'te öğretmenlik yaptılar. Fakir Baykurt arkadaşlarıydı. ‘TÖS grevi'ne katıldıkları için haklarında soruşturma açılmıştı. Emekli öğretmen İsmet Demirtaş ve şimdi CHP İlçe Başkanı ve CHP Disiplin Kurulu üyesi olan oğlu avukat Göksel Demirtaş Kalecik'ten ayrılmadılar, aile bağlarını ve sosyal demokrat geleneği Kalecik'te kalarak sürdürüyorlar.

Eylül sonunda Kalecik'in festivali var. Ankara'yla bağlarım giderek azaldığı için okuduğum bir haber, "Vadim o kadar yeşildi ki" romanı kadar içimi burktu.
Ünlü ‘Kalecik Karası' üzümlerinin yetiştiği iklimini bozacak şekilde ırmağı kurutuyorlar. Enerji üreteceğiz diye o deli ırmağı, musluktan akan suya çevirmeye çalışıyorlar. Yazık.

Ren Vadisi Almanlar için neyse Kızılırmak Vadisi de Kalecik ve Ankara için aynı değerdedir.

Fransızlar, Türkiye'nin önde gelen şarap markalarıyla birlikte ‘Kalecik Karası' bağlarını genişlettiler. Irmağın suyu azalınca, iklim değişecek ve toprağın yüzlerce yıllık mirası bağlar da kuruyacak.

Kızılırmak Nehri üzerine üç adet HES (hidroelektrik santralı) yapılıyormuş. Projelerden ikisi tamamlanmış. Bunlardan ilki yaklaşık 17 km uzunlukta bir kanalla ırmaktan alınan suyun, yeterli yükselti oluştuğunda santrala ve oradan da ırmağın yatağına geri dönmesi sistemi üzerine kurulmuş. Su doğal yatağından ayrılarak karadan kanalla taşınmakta ve 17 km boyunca ırmak yeterli suyu barındırmamaktadır.

İkinci HES santralı da 5.5 km uzunluğunda kanal üzerine planlanmış.

Kalecik'in bağ bahçelerini, ‘yeşil'ini yok etmek üzere öldürücü darbe üçüncü HES santralıyla geliyor.

8 kilometrelik üçüncü kanal Kırıkkale-Çankırı arasındaki duble yol çalışmasını da etkileyecek biçimde Kalecik'in içinden geçecek ve ırmağı kurutacak.

Kızılırmak yayın, sazan gibi balık türlerini de içinde barındırıyor.

Kalecik'teki HES projelerinin sahibi, iki yıl önce Bodrum'da sahili dolduran şirketmiş!

CHP İlçe Başkanı Göksel Demirtaş ile konuştum, Kızılırmak'ı korumak için dava açmaya hazırlanıyorlar. Bölge insanına hiçbir şey sorulmadığını, kamulaştırma yapılarak köylülerin elinden topraklarının zorla alındığını söyledi. HES'lerin zamanla tarımdan kopan insanları yoksullaştıracağı açık.

Bağlar, bahçeler sökülecek.

Ekmeksiz, susuz köylülerin üç adet HES'i olacak!

Buna da ‘medeniyet' diyeceksiniz.

‘Hes'tirin...'

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.