Haberler

Osmanlı arşivleri 100 milyon dolara Kağıthane'ye taşınıyor

Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Meltem Kara
Osmanlı Arşivleri, 100 milyon dolarlık bir bütçeyle İstanbul Kağıthane'ye taşınıyor. Osmanlı Arşiv Sitesi adıyla kurulacak site, tüm arşivleri tek merkezde toplayacak. Sitenin inşaatı için TOKİ dün düzenlediği ihaleyle ön talep topladı. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "80 bin metrekarelik projenin 50 bin metrekaresi yer altında olacak" dedi.

İstanbul Sultanahmet'te yer alan Osmanlı Arşivleri, yaklaşık 5 yıldır süren bir çalışmanın sonucunda 100 milyon dolarlık bir bütçeyle Kağıthane'ye taşınıyor. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "Kağıthane'de kurulacak ‘Osmanlı Arşiv Sitesi' çok modern ve güvenilir bir arşiv olacak. Belgeler dijital ortama taşınacak. Site, özgün yapısıyla dikkat çekecek, Kağıthane'nin tarihi dokusuyla bütünleşecek" dedi.

Osmanlı Arşivleri'nin Sultanahmet'te bir kaç değişik binada hizmet verdiğini söyleyen Fazlı Kılıç, Osmanlı Arşiv Sitesi ile ilgili şu bilgileri verdi: "Bütün Osmanlı Arşivleri, Kağıthane'deki bu sitede, tek merkezde toplanacak. 80 bin metrekare alana sahip projenin yaklaşık 50 bin metrekaresi de yerin altında olacak. Burada çalışma ofisleri, toplantı salonları oluşturulacak. Ayrıca konferansların da yapılmasına imkan sağlanacak. Site, konferans ve sergi salonları sayesinde önemli bir kültür merkezi haline gelecek. Bu da yaklaşık 100 milyon dolarlık bir proje. Kağıthane, bu projenin tamamlanmasıyla dünya markası olacak."

Fikir bizimdi
Kağıthane Belediyesi'nin 5 yıldır arşiv taşınmasının başlaması için plan çalışmaları yaptığını belirten, Kılıç şöyle konuştu: "Osmanlı Arşivleri devlete bağlı olduğu için projeyi Başbakanlık takip ediyor. Kağıthane Belediyesi arşivlerin taşınması için plan çalışmalarını yaptı, projeleri hazırladı. Fikir bizimdi, teklif sunduk. Başbakanlık da bu sitenin kurulması için en uygun yer neresidir diye titiz bir çalışma yaptı. Hem tarihi bir bölge olması, hem de düşünülen projenin rahat uygulanabilecek olması nedeniyle Kağıthane'yi tercih ettiler."

Kağıthane'nin prestiji
Fazlı Kılıç, sayısı 100 milyonu aşan belgenin yer alacağı sitenin dünyanın en önemli arşivlerinden birisi olduğunun altını çizerek, "Dünyada bir çok yerde tarihi diye gösterilen belgelerin bir çoğu 200-300 yıllık. Osmanlı'nın bu belgeleri ise binlerce yıllık. Bu da demek oluyor ki dünyanın en önemli arşivi Kağıthane'de olacak. Dünyanın her yerinden tarih bilimciler gelecek. Bu da Kağıthane'nin prestijine çok şey katacak, tanınılırlığını artıracak. Bu site araştırma yapmak isteyen herkese açık olacak" diye konuştu.

Seyrantepe'den dönen Siyah Kalem de talip
Kağıthane'YE inşa edilecek Osmanlı Arşiv Sitesi için TOKİ, dün düzenlediği ihale ile ön talep topladı. İhaleye, Baytur İnşaat, Varyap Varlıbaşlar gibi gayrimenkul firmalarının da arasında bulunduğu 12 firma teklif verdi. İhaleye katılanların arasında TOKİ'nin Seyrantepe Spor Kompleksi'nin ihalesinde teklifini düşük bulduğu Siyah Kalem Mühendislik'in yer alması dikkat çekti. TOKİ'nin ön talepleri değerlendirilmesinin sonucunda, yeterliği tespit edilen firmalar ön yeterlik şartnamesinde belirtilen kriterlere göre sıralanarak listeye alınan beş aday firma teklif vermeye davet edilecek. TOKİ, ihaleyi kazanan firmaya, sözleşmelerin imzalandığı tarihinden itibaren beş gün içinde yer teslimi yapacak. Konvansiyonel kalıp sistemiyle yapılacak olan Osmanlı Arşiv Sitesi'nin bitirme süresi de TOKİ'nin yer tesliminden itibaren 1100 gün olarak belirlendi.

Kağıthane'ye 100 milyon dolarlık ‘Ofis Park'
İstanbul Kağıthane Belediyesi'nin başlattığı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Tekfen-OZ Gayrimenkul Geliştirme, bölgeye 100 milyon dolarlık yeni bir ofis yatırımı gerçekleştiriyor. Tekfen-OZ Gayrimenkul Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel, "Kağıthane'yi, Levent-Maslak iş merkezlerine yakınlığı nedeniyle tercih ettik. Bölge ulaşım çalışmalarıyla gelişiyor, alt yapı ve üst yapı yatırımlarıyla da büyük bir potansiyele sahip olacak" dedi.

Projenin yenilikçi yaklaşımıyla bölgede ilk olacağını belirten Egesel, şunları söyledi: "Kağıthane Ofis Park projesinde tek ve yüksek bir kule yerine alçak katlı bloklardan oluşan parçalı bir yerleşimi seçtik. Yatırım maliyeti 100 milyon dolar olan projeyi, 2011 yılının Aralık ayında bitireceğiz. A sınıfı ofis kompleksi olarak tasarlanan projede 380 ile 1500 metrekare arasında değişen kiralanabilir ofis kat büyüklükleri olacak. Projenin arazisi Ertekin ve Gençsoy ailelerine ait. Bu nedenle projeyi paylaşım usulü ile gerçekleştireceğiz."

Projenin Mimarı Emre Arolat ise bu proje ile Architectural Review Future Project Awards 2009'da ofis projeleri kategorisinde ödül kazandıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: "Kağıthane'nin ‘örtük bir cazibesi' var. Bu cazibeyi yeni bir Büyükdere Caddesi'ne dönüştürmeden nasıl elde ederiz diye düşündük. Projenin bölge ile nasıl ilişki kuracağını, bu dokuyla nasıl yaşayacağını araştırdık. Bu nedenle büyük bir kule yapmak yerine, daha parçalı ve kısa bloklar yapmayı tercih ettik" diye konuştu.

Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.