Haberler

Ataköy'de karşı karşıya iki eylem!

Tarih: 9 Ağustos 2009 Kaynak: CNN Türk
Ramazan Yeşil Parkı'nda bir araya gelen ve üzerlerinde "Yeşilimi, denizimi, güneşimi karartma" yazılı tişörtler bulunan platform üyeleri, çeşitli sloganlar atarak bir süre yürüdü.

Bakırköy'de, "Sahiline ve Yeşiline Sahip Çık Platformu" üyesi bir grup, Ataköy sahil alanının Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından açık artırmayla satışa çıkarılacağı gerekçesiyle eylem yaptı. Ramazan Yeşil Parkı'nda bir araya gelen ve üzerlerinde "Yeşilimi, denizimi, güneşimi karartma" yazılı tişörtler bulunan platform üyeleri, çeşitli sloganlar atarak bir süre yürüdü.

Daha sonra açıklama yapan platform sözcüsü Doğu Coşkunfırat, TOKİ'nin Ataköy sahilinde 125 bin metre karelik alanı "Satılık kıymetli arsa" sıfatıyla satışa sunduğunu ve 19 Ağustosta satışın yapılacağını ifade ederek, satışın gerçekleştirilmemesi gerektiğini savundu.

Platformun 13 dernek ve odanın katılımıyla oluşturulduğunu anlatan Coşkunfırat, platform olarak tek amaçlarının Ataköy sahilini korumak olduğunu dile getirdi. "Sit alanı kabul edilmesi gereken alanın yok edilmeye çalışıldığını" öne süren Coşkunfırat, Ataköy sahil alanının 19 Ağustosta Bilkent Üniversitesinde TOKİ tarafından satılacağını iddia etti.

Coşkunfırat, bu satışın hem Ataköy'ü hem de tüm İstanbul'u olumsuz etkileyeceğini savunarak, satışın yapılmaması için hukuksal mücadeleyi sürdüreceklerini bildirdi.

Satışa destek eylemi

Bu arada, aynı parkın başka bir yerinde toplanan başka bir grup satışa destek vermek amacıyla eylem yaptı. Gruptakiler, Ataköy sahilinin satışını destekleyen pankartlar açarak çeşitli sloganlar attı.

Kendilerinin de "Ataköy sakini" olduğunu öne süren grup adına yapılan açıklamada, 28 yıldır halka kapalı olan bölgenin açılmasının istenildiği ifade edilerek, sahil alanının TOKİ aracılığıyla satışa çıkarılmasından memnuniyet duyulduğu bildirildi. Her iki gruptakiler, açıklamaların ardından dağıldı. Polis eylemler nedeniyle bölgede geniş güvenlik önlemi aldı.

Takip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.