Haberler

Pazar yerlerine AB standardı getiren yasa tasarısı

Tarih: 7 Ağustos 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Zübeyde Yalçın
Hükümet, hal ve pazar yerlerine AB standartlarını getirmek için hazırladığı yasa tasarını Meclis'e sevk etti. Tasarısı şu yenilikleri içeriyor:
- Komisyoncuların satış bedeli üzerinden alacakları komisyon oranı, yüzde 6'yı aşmamak üzere taraflarca tespit edilecek.
- Satıcılar yüksek sesle bağıramayacak, tezgahın önünden geçen vatandaşlara kendi ürünlerini alması için laf atamayacak, elinden kolundan çekmek gibi fiili müdahalede bulunamayacak. Uymayanlara 500 lira para cezası verilecek.
- Yol kenarlarına sebze meyve satmak için rastgele tezgâh kuramayacak.
Şehirlerin büyümesiyle merkezlerde kalan, gerek trafik gerekse temizlik açısından kentleri rahatsız eden haller taşınacak.
- Belediyeler tarafından kurulan semt pazarında, toplam satış yeri sayısının en az yüzde 10'u, özel satış yeri olarak üreticilere ayrılacak. Üretici pazarlarında fiyatların üst sınırını belediye belirleyecek.
- Belediyeler, hijyenik koşullarda satış için önlem alacak, denetim yapacak.
- Belediyeler üretici pazarları da kurabilecek. Toptancı halinde satılan mallardan yüzde 1, toptancı hali dışında satılan mallardan yüzde 2'si oranında hal rüsumu tahsil edilecek
- Çeşitli nedenler ile ezilip çürüdüğü için direkt tezgâha koyulamayan kötü ürünlerin düşük fiyatlar ile vatandaşa satılması da yasak olacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.