Haberler

Büyükşehir felç

Tarih: 25 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''nda neler oluyor? Bir kere büyük mali sıkıntı çekiyor; müteahhitler paralarını alamıyor. İkincisi yeni yapılanmada personel arasında güven duygusu giderek azalıyor.

Büyükşehir''in yorgunluğunu, sorunlarını anlayabilmek için biraz geri dönmek gerekiyor.

Büyükşehir Belediyesi''nde yeni dönemde Adem Baştürk yeniden Genel Sekreter yapıldı.

Bunda Başbakan Erdoğan''ın her zamanki gibi etkisi oldu.

Baştürk, YTÜ''de çevre profesörüydü. Tayyip Erdoğan''ın, belediye başkanlığında yatırımlardan sorumlu döneminde Genel Sekreter Yardımcısı''ydı. Ali Müfit Gürtuna zamanında Genel Sekreter oldu. 2002 milletvekili seçimlerinde Kayseri milletvekili seçildi.

Kadir Topbaş, ilk başta eski Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Ramazan Evren''le çalıştı, ancak yıldızları barışmadı. Evren ayrılınca yerine Büyükşehir''de mali işlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Pektaş, Genel Sekreterliğe getirildi. Ancak Pektaş''la Kadir Topbaş''ın arası son dönemlerde bozuldu. Aslında Pektaş''ın, her zaman Ankara''da bir göreve getirileceği belediye kulislerinde her zaman konuşuldu. Merkez Bankası Başkanlığı, Maliye Müsteşarlığı, TMSF Başkanlığı ve Sayıştay Başkanlığı gibi...

Kadir Topbaş, ikinci kez seçilince ve Ankara''da bir görev verilmeyince, izne ayrılıp emekliliğini istedi.

Yeni dönemde Büyükşehir Belediyesi''ne taze kan gerekiyordu. Yeni bir heyecan verecek, ayakları yere basan ve Kadir Topbaş''ın zaman zaman dış etkilerin etkisiyle gündeme getirdiği yüksek bedelli projelerini frenleyecek, en önemlisi de belediyenin borç yükünü çevirebilecek bir isim gerekiyordu.

Bu isim sonunda, Başbakan tarafından önerilen Prof. Adem Baştürk oldu.

Her ne kadar Topbaş''ın ‘memnun'' olmadığı söylense de Erdoğan''ın ‘emri demiri kesti.''

AKP''nin güvenilir isimlerine göre, zorlu bir sürece giren Büyükşehir''de Adem Baştürk''ün getirilmesi olumlu karşılandı.

Bu değerlendirmelere göre, Baştürk''ü bekleyen zorlu sorunlar iki başlıkta özetlenebilir:

Temel 2 Sorun
1- Gereksiz ve aşırı yatırımlar ile seçmenlere yapılan yardımlarla Büyükşehir büyük bir borç altında girdi. Bunun üzerine bir de kriz geldi. Bütçe gelirlerinin azalmasıyla belediye gelirleri de azaldı. Bunun sonucu olarak birçok müteahhit işleri durdurdu. Şu anda gözlenen sadece ‘çiçek dikimi''nin yapılması...

2- Büyükşehir''de sık sık yapılan atamalar nedeniyle bürokratlar arasında ‘güvensizlik'' nedeniyle işlerin durma noktasına gelmiş olması... Herkes frene basmış, ne olacağını bekliyor. Personel de, kendileriyle diyalog kuracak bir yönetim bekliyor. Prof. Adem Baştürk bunların üstesinden gelir mi? Belediye''nin üst düzey yöneticileri "Kendisini daha önceden tanıyoruz, bu sorunların üstesinden gelebilecek sakin ve güvenilir bir hoca. Son dönemde milletvekilliği bile istemedi ve işinin başına döndü. Başbakan İstanbul''da olanların farkında olduğunu için kendisini göreve çağırdı" diye konuşuyorlar.

Kirli İşler
En büyük sorunlardan biri de belediyelerde dönen ‘kirli işler''in nasıl önleneceği konusunda düğümleniyor. Bize her zaman ‘kaçak'' yapı ihbar ve şikâyetleri gelir. Bunlar genellikle ‘tamir-tadilat işleri'' diye bilinir. İstanbul''un geleceği açısından da önemli bir sorundur bu... Bu vesile ile Boğaz''dan toplanan ‘bağış'' olayını da unutmamak gerekiyor. Vatandaşın ‘bağış'' vermeden tamir-tadilat yaptıramadığını sağır sultan biliyor.

Büyükşehir''den yazacaklarımıza devam edeceğiz.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.