Haberler

Doğuş, Port Göcek ve Select Maris Oteli alıyor

Tarih: 7 Ağustos 2009 Kaynak: Radikal

Turizm sektöründeki yatırımlarına devam eden Doğuş Grubu''nun, bu alandaki son hamlesi, Turkon Holding''e bağlı Port Göcek ve Marmaris''te bulunan Select Maris Otel oldu.

Doğuş Grubu, Turkon Holding''le prensipte anlaştı. Doğuş Grubu''ndan yapılan açıklamada, "Geçtiğimiz haftalarda Hırvatistan''ın Sibenik kentinde marina yatırımı için ortaklık anlaşması imzalayan Doğuş Grubu, Port Göcek Marina ve 5 yıldızlı Marmaris Select Maris Oteli için Turkon Holding''le prensipte anlaştı. Bu anlaşmayla birlikte, Doğuş Grubu''nun Türkiye''de sahip olduğu marina sayısının üçe, sahip olduğu otel ve tatil köylerinin sayısının sekize, toplam yatak kapasitesininse 5150''ye ulaşması öngörülüyor. Doğuş Grubu ile Turkon Holding arasında varılan mutabakatla, Port Göcek Marina ve Select Maris Otel üzerinde yapılacak hukuki, finansal ve teknik inceleme neticesinde ilgili resmi kurumlardan alınacak izinler ve onayların ardından Port Göcek Marina''nın ve Marmaris''te bulunan Select Maris Oteli''nin tüm kullanım haklarının Doğuş Grubu''na devredilecek" denildi.

Kapasite artıyor
Halen Türkiye''de D-Marin Turgutreis ve D-Marin Didim marinalarıyla Ege ve Akdeniz çanağındaki yat tutkunlarına hizmet veren Doğuş Grubu, 375 deniz, 160 kara bağlama kapasiteli Port Göcek''i bünyesine katarak Türkiye''de marinacılıktaki kapasitesini 1525''i denizde, 910''u karada olmak üzere, toplam 2435''e çıkaracak. Doğuş Grubu, Hırvatistan''la beraber D-Marin markası altında denizde ve karada toplam 2835 bağlama yeri kapasitesine ulaşmış olacak.

Turkon Holding ile varılan mutabakat sonucu bundan böyle Doğuş Grubu çatısı altında faaliyet gösterecek olan 44''ü suit toplam 274 oda ve 553 yatak kapasiteli Marmaris Select Maris Oteli ile grubun sahip olduğu otel ve tatil köylerinin sayısı sekize, toplam yatak kapasitesi ise 5150''ye çıkacak. Halen aralarında Park Hyatt Istanbul, Hyatt Regency Istanbul, Sheraton Antalya, Maritim Hotel Grand Azur''un da yer aldığı otelleri bünyesinde bulunduran Doğuş Grubu, bu satın alma ile birlikte otelcilik alanındaki büyüme hedefi doğrultusunda bir adım daha atmış olacak. 156 bin metrekare toplam alan, 35 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu olan beş yıldızlı Select Maris Otel''in, kendine ait koyları bulunuyor.

Doğuş Grubu''nun turizmde derinleşme ve genişleme stratejisi çerçevesinde çeşitli büyüme fırsatlarını değerlendirdiğini belirten Doğuş Holding İcra Kurulu Başkanı Hüsnü Akhan, "Port Göcek ve Marmaris Select Maris için alınan prensip kararı ile hem marinacılık hem de lüks otel segmentindeki iddiamızı bir kez daha ortaya koymuş olduk" dedi. Türkiye''de turizm sektörünün potansiyeline inandıklarını, grup olarak bu yöndeki yatırımlarını kararlılıkla sürdüreceklerini söyleyen Akhan, şöyle devam etti:

"Biz Doğuş Grubu olarak, turizmi önemli bir yatırım ve hizmet alanı olarak görüyoruz. Nitekim, Temmuzda Hırvatistan''da marina yatırım ortaklığımızı başlattık. Dalaman''da hayata geçireceğimiz yeni marinanın proje hazırlıkları sürüyor. Bugünse, bünyemize, iki önemli değeri daha katmak üzere bir mutabakat sağladık." Bilindiği gibi Port Göcek ve Marmaris''te bulunan Select Maris Otel''in kurucusu Çukurova Grubu''ydu. Çukurova''nın patronu Mehmet Emin Karamehmet borçlarına karşılık olarak tesisleri satmıştı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.