Haberler

Seyrantepe'de şartlar yumuşuyor, 'açılır tavan' başka bahara kaldı

Tarih: 7 Ağustos 2009 Kaynak: Radikal

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Seyrantepe spor kompleksi ihalesine katılımı artırmak ve işin mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını sağlamak üzere, 21 Ağustos'ta yeniden yapılacak ihale ile ilgili şartnamede önemli iyileştirmeler yaptıklarını açıkladı. Bayraktar, firmaları mali yönden rahatlatmak üzere, firmanın teklif etti idare payı toplam gelirinin (İPTG) yüzde 5'inin sözleşmenin imzalanacağı güne kadar TOKİ hesabına yatırılması şartını kaldırdıklarını belirtti. Statın bir an önce tamamlanmasını sağlamak üzere inşaatın yapım süresinin 540 günden 365 güne indirildiğini aktaran Erdoğan Bayraktar, ayrıca stadın açılır-kapanır çatısının, teslimden 1 yıl sonra yapılmasına imkân sağlayacaklarını kaydetti.

Ali Sami Yen veriliyor
İhaleyi alan firmaya, kredi alabilmesi için temlik verilmesini uygulamasını kolaylaştıracaklarını da belirten TOKİ Başkanı Bayraktar, firmanın proje uygulayarak kaynak sağlamasını kolaylaştırmak üzere, Ali Sami Yen'in de daha kısa sürede firmaya teslim edileceğini açıkladı.

Bayraktar, "Galatasaray, bu sezon bitince, Ali Sami Yen'i ihaleyi alan firmaya devretme sözü verdi. Sanıyorum, gelecek yıl haziran sonunda işi alan firma Ali Sami Yen'i devir alarak uygulamaya başlayabilir" diye konuştu. Önceki şartnamede, Seyrantepe arazisi üzerinde yapılacak olan stadyum inşaatının tamamlanması için verilecek olan 540 günlük sürenin dolması beklenmeden 120 gün önce, hasılat paylaşımına konu olan Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu alanın yüklenici firmaya teslim edilmesi öngörülüyordu.

‘Dört-beş katılım olur'
Seyrantepe projesini bir an önce bitirmek istediklerini vurgulayan Bayraktar, "Aslında ihale iptalinden sonra bizim işe bir an önce TOKİ olarak başlamamız lazımdı. Ancak, bazı firmalar, süre kısa olduğu için ihaleye katılamadıkları yolunda açıklamalar yaptı. Bu firmalara fırsat vermek, tekliflerini görmek istedik. Bu açıklamalar göre en az 4-5 firmadan katılım olabilir diye bekliyoruz. Sonuçta biz kamudan kaynak çıkmadan bu işi yapmak istiyoruz. Ancak, teklif çok düşük gelirse bunu kendimiz yapmak durumunda kalırız" dedi.

Öte yandan Seyrantepe ihalesine ilişkin duyuru, Resmi Gazete ve bazı gazetelerde yayımlandı. Duyuruya göre, ihale için başvuracak istekliler, ihale evraklarını, TOKİ'nin Bilkent'teki merkezinden 1500 lira bedel karşılığı alabilecek. İstekliler ihale konusu işle ilgili sorularını, 14 Ağustos günü saat 18.00'e kadar sadece yazılı olarak TOKİ'ye iletebilecek.


Teklif dosyaları, en geç 21 Ağustos günü saat 15.30'a kadar TOKİ'ye gönderilecek ve bu saatten itibaren ihale komisyonu tarafından açılacak. Herhangi bir şartlı teklif kabul edilmeyecek.

Bu işin geçici teminat tutarı, isteklinin teklif ettiği spor kompleksi inşaat bedeli ile hasılat paylaşım işinde yüklenicinin TOKİ'ye ödemeyi taahhüt ettiği bedelin toplamlarının yüzde 2'si olarak belirlendi. İhaleyi kazanan firma kredi kullanmak isterse; Ali Sami Yen arsası üzerinde yapacağı projeden alacağı yüklenici hasılat payı tutarını temlik veya teminat gösterilmesine TOKİ muvafakat edecek.

Öte yandan Seyrantepe arazisi üzerinde yapılacak olan spor kompleksi inşaatının tamamlanması için 365 gün süre verilecek. Ayrıca 365 günlük sürenin dolması beklenmeden 2009-2010 futbol sezonu bitiminde, hasılat paylaşımına konu olan Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu arazi, yüklenici firmaya teslim edilecek.

Üç ihale de iptal edilmişti
Seyrantepe Spor Kompleksi projesi için yapılan üç ihale de iptal edildi. İlk ihalede tek şirket teklif sununca rebaket ortamı sağlanamadığından ihalenin iptaline karar verilmişti. 2007'de ise Eren Talu ve Alke İnşaat ortaklığı ihaleyi kazanmış ve stadın yapımına başlamıştı. Ancak kaynak sıkıntısı nedeniyle devam edemeyince yapılan anlaşma TOKİ tarafından feshedilmişti.

Seyrantepe spor kompleksi projesi için 27 Temmuz'da yapılan ihalede tek teklifi TOKİ'ye de iş yapan şirketlerden Siyah Kalem İnşaat vermişti. Ancak gelen teklifin çok düşük olması nedeniyle ihale iptal edildi. İhalede tek teklifi veren Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, arsa bedeli olarak 64 milyon 788 bin 936 lira idare payı toplam geliri ödemeyi, toplam satış gelirinin 543 milyon 600 bin lirayı aşması durumunda ise yüzde 2 oranında arsa bedeli karşılığı idare payı vermeyi önermişti. Eren Talu'nun başladığı inşaatta şimdiye kadar yüzde 24 ilerleme sağlanabilmişti.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.