Haberler

Kadir Topbaş: Sanayiyi taşınmaya zorlamıyoruz

Tarih: 27 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Sanki sanayi artık İstanbul''dan boşaltılıyor, sanayi taşınmaya zorlanıyor gibi bir şey yok. Ancak bundan sonra yeni sanayinin kurulmasına izin verilmeyecek.'''' dedi.

Topbaş, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Tataristan''ın başkenti Kazan''da 1/100.000''lik planlarla ilgili basında yer alan haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Planın bir bilimsel çalışmanın sonucunda oluşturulduğunu belirten Topbaş, artık kişilerin, birtakım kuruluşların kendilerince herhangi bir bölgeyi kendi gelişim alanı olarak görmemeleri gerektiğini söyledi. Altyapı ve ulaşım imkanlarının buna göre tasarlandığını, planların sistematiğinin doğru kurulmaması halinde sıkıntı oluştuğunu dile getiren Topbaş, bu nedenle bundan sonra İstanbul''un geleceğinin daha planlı olması için bir plan çıkardıklarını anlattı. Bu plan doğrultusunda kentin geleceğini tasarladıklarını kaydeden Topbaş, bu planda öngörülen hizmet sektörünü, yerleşim alanlarını, kentin kültür, sanat, aktivite mekanlarını, kongre merkezi, ticaret ve yerleşim yerlerini, tarım arazilerini bütün olarak düzenlendiklerini söyledi.

Topbaş, İDO ve İGDAŞ''ın özelleştirilmesi konusunda ise yasa gereği belediyenin, şirketlerini özelleştirmesi gerektiğini anlattı. Özelleştirmeyi halka arz veya blok satış yöntemiyle yapacaklarını kaydeden Topbaş, seçimden önce de bu konunun gündeme getirildiğini anlattı.

"Bu şirketleri özelleştirip başta ulaşım olmak üzere İstanbul''un kendi yatırımlarına kullanacağımızdan söz etmiştik.'''' diyen Topbaş, şunları söyledi: "Bu çalışmaları yaparken İstanbul ve İstanbulluların lehine, elimizden çıkarma pahasına, olursa olsun değil, gerçek değerini bulduğumuz takdirde bu şirketleri satacağız. İyi bir fiyat verilmediği takdirde vermeyiz.''''

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.