Haberler

Galatasaray stadı için tek teklif geldi

Tarih: 28 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Hasan Bozkurt
Seyrentepe''ye yapılacak Türk Telekom Arena Stadı''nın ikinci ihalesi dün TOKİ''de yapıldı. 52 bin kişilik stat için iki firma teklif zarfı verdi. Bir zarftan teşekkür mektubu çıktı.

İhaleyi yürüten komisyonun başkanı Ayşe Çalkan, firmaların Aşçıoğlu AŞ ile Siyahkalem Mühendislik İnş. ve San. ve Ltd. Şirketleri olduğunu belirtti. Firmaların zarfları açıldığında Aşçıoğlu''nun zarfından sadece teşekkür mektubu çıktı. Siyahkalem Mühendislik İnş. ve San. ve Ltd. Şirketi 64 milyon 788 bin 936 TL fiyat teklifi sundu. Komisyon zarfların açılmasının ardından teklifin değerlendireceğini belirterek ihaleyi kapattı. Daha önce ihaleyi alan Eren Talu''nun istenen zamanda işi bitirememesi gerekçesiyle iptal edilen Seyrantepe''deki Galatasaray Stadı''na tek firmadan teklif geldi. Altı firmanın şartname aldığı stat yapımına Siyahkalem Mühendislik İnş. ve San. ve Ltd Şirketi 64 milyon 788 bin 936 TL TOKİ''ye para vermeyi taahhüt etti. Firma, Ali Sami Yen''in bulunduğu arazi üzerine yapacağı inşaatlardan ise 543 milyon 600 bin lira toplam satış geliri elde edeceğini belirtti. Bu gelirin üzerine çıkması halinde ise TOKİ''ye yüzde 2 pay verecek. İhaleye katılan Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu ise sadece teşekkür mektubu verdi.

TOKİ''nin söz konusu proje için geçen yıl açtığı ihaleyi Eren Talu/Alke İnşaat grubu, TOKİ''ye 234,57 milyon lira ile en yüksek payı ödemeyi ve 777,78 milyon liralık gelir garanti etmeyi içeren teklifiyle kazanmıştı. Ancak, sonraki dönemde finansman sorunları yaşamış ve Seyrantepe''deki yeni stadyumun inşaatında gecikme meydana gelmişti. TOKİ de inşaatın yarım kalması üzerine ihaleyi geçen ay iptal etmiş ve ardından yeni bir ihale açmıştı. İhalenin verilip verilmeyeceği 15 gün sonra belirlenecek. Bu süre zarfında firmanın mali yapısı incelenecek. 15 gün sonra tekrar firma çağrılarak artırım yapıp yapmayacağı sorulacak. TOKİ''nin ihaleyi yeniden başlatma yetkisi bulunuyor. Siyah Kalem Grubu, yurtdışında Pakistan''da, yurt içinde ise TOKİ''nin projelerinde görev almasıyla biliniyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.