Haberler

Gaziantep''te kültürel miras yeniden canlanıyor

Tarih: 31 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Adem Yılmaz
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kültürel mirasın korunması ve yaşatılması amacıyla birçok projeye imza atıyor.

Belediye, şehrin tarihini, kültürünü, gelenek ve göreneklerini, dününü ve bugününü anlatan 3 müzeyi Gaziantep''e kazandırdı. Müzelerin bulunduğu binalarda kamulaştırma ve tahsis işlemlerinin tamamlanmasıyla restorasyon ve teşhir tanzim projelendirmeleri yapan belediye, yapıları aslına uygun şekilde restore etti. Teşhir ve tanzim çalışmalarının tamamlanmasıyla Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi, Mutfak Müzesi ve Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi ziyarete açıldı.

Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi''nde, Antep halkı tarafından gösterilen mücadele ve kahramanlık anlatılıyor. Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi''nde; yüzlerce yıllık birikimi olan Gaziantep''in geleneksel mutfak kültürü anlatılıyor. Antep mutfağında önemli bir yere sahip yemeklerin pişirilmesi, yöresel kıyafetler giyen mankenler yardımıyla tanıtılıyor. Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi''nde ise Gaziantep''in yöresel el sanatı, gümüş işlemeciliği, bakırcılık, kalaycılık, yemenicilik, sedef işlemeciliği, kutnu dokumacılığı, kilimcilik, Antep evi, Antep işi çeyiz yapımı, baklavacılık, mesken kültürü ve fıstık tarımı yöresel kıyafetli mankenlerin yardımı ile canlandırılıyor.

Üç müzede, Gaziantep halkından her türlü elişi, dokuma, elbise, ahşap eşyalar, bakır-tunç mutfak eşyaları, el yazması kitap, ferman ve belge niteliğindeki yazılı belgeler, fotoğraflar, Antep Harbinde kullanılan tabanca, tüfek, kıyafetler, dokümanlar, eski dönemleri yansıtan her türlü eşya ve meslek âlet edevatı, eski teknoloji ürünleri ve benzerlerinden oluşan bağışları bekliyor. Bağış yapmak isteyenler, Bayazhan Kent Müzesi''ndeki yönetime 220 08 88 numaralı telefona başvurarak ulaşılabiliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.