Haberler

İnşaat İzmir'den başlasın

Tarih: 11 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Sinan Doğan
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Denizli'den İzmir ve Ege ekonomisini canlandırmaya yönelik ilginç bir öneri geldi. Denizli, İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi'nin bir ayağının da İzmir'den başlaması ve Ege'deki bölümünün sona kalmaması için lobi yapılması teklifinde bulundu. Denizli, öneriyi, geçtiğimiz perşembe günü ikinci toplantısını yapan Büyükşehir Belediyesi öncülüğündeki İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nda gündeme getirdi.

7 yılda bitecek

Denizli'nin önerisine sıcak bakan kurul üyeleri, 24 Ağustos'ta yapılacak kurulun üçüncü toplantısında konuyu gündeme alacak. Denizli, "Öneriyi ihaleyi alan konsorsiyuma ve hükümete götürmeyi planlıyoruz. Kabul edilirse hem İzmir daha ulaşılabilir olacak hem de bölgemize çok büyük ölçüde istihdam sağlanacak" dedi.

Yap-işlet-devret modeliyle yaptırılacak olan İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi için Haziran'da sonuçlanan ihale, İzmir'de yeni bir umut doğurdu. İhaleyi 22 yıl 4 aylık en kısa yapım ve işletme süresini teklif ederek kazanan Nurol İnşaat-Özaltın İnşaat-Makyol İnşaat-Astaldi İnşaat-Yüksel İnşaat-Göçay İnşaat Ortak Girişim Grubu'nun yıl sonuna doğru yatırıma başlaması planlanıyor. Projede toplam yatırım miktarının ise 6 milyar doların üzerinde olacağı, kamulaştırma bedelinin de yarım milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Projenin 7 yıl içinde tamamlamasının planlandığını hatırlatan İZSİAD Başkanı Denizli, bu sürenin uzun olduğunu, projeden daha fazla pay almak için yatırımın bir ayağının İzmir'den başlamasını önerdi.

Bağlantı güçlenecek

Denizli, "Etap etap devreye girecek yol sayesinde İzmir daha ulaşılabilir olacak. Yol güzergahındaki şehirlerin bizimle bağlantısı güçlenecek, süre çok kısalacak. Örneğin mesafe azalacağı için Balıkesir ile İzmir arasında ticaret, turizm, eğitim hareketleri artacak. Batı Anadolu adeta buraya akacak. Ayrıca otoyol güzergahındaki şehirlerin ekonomik potansiyeli de hızla artacak" diye konuştu.

İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'nde binlerce kişiye iş imkanı sağlanacağını da vurgulayan Denizli, "Firma, burada başlayacağı otoyol inşaatında çalıştıracağı elemanların büyük bölümünü İzmir'de sağlayacak. Ayrıca yol yapımında ihtiyaç duyduğu malzemelerin önemli bölümünü de kentimizdeki sanayi kuruluşlarından temin edecek" dedi.

"Teknik olarak mümkün"

Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'ne İzmir'den başlanması noktasında teknik bir engel olmadığını söyledi. Altun, "Otoyol projelerine her noktadan başlanabilir. Zaten bu tür projeler tek taraflı değil, iki taraflı olabilir. Tabi bu projenin üç ayağı olabilir. İzmit tarafından, Orhangazi'den ya da İzmir'den yatırıma başlanabilir. Yola başlanacak iki yönden birinin İzmir olması mümkündür. Burada İzmir kamuoyunun baskısı etkili olacaktır" dedi.

Edirne ile İzmir'i bağlayacak

Türkiye'nin batısında Kuzey-Güney koridorunda ulaşımı rahatlatmak üzere Gebze'den İzmir'e uzanacak bir otoyol ile Körfez'e köprü yapılmasını içeren ihale, Haziran ayında sonuçlandı. İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze'den başlayacak ve Körfez'i köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir'den geçerek İzmir'e uzanacak. Edirne-İzmir arasında kesintisiz otoyol ulaşımını sağlayacak olan proje, güzergah üzerinde olan Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa ve çevre illerin ekonomisi için büyük önem taşıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.