Haberler

Ağaoğlu’nun kafası attı, Uludağ defterini kapattı

Tarih: 27 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet
2009''da turizme 1 milyar dolar yatırım planlayan Ağaoğlu grubu, sürpriz bir kararla Uludağ''daki 5 yıldızlı oteli Ağaoğlu My Resort''u kapatma kararı aldı. Sebep, Orman Bakanlığı''nın bölgedeki otelleri yıkma planı.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Orman Bakanlığı''nın "Uludağ''ı yeniden yapılandırma planına" kızarak, 5 yıldızlı Ağaoğlu My Resort oteli kapatma kararı aldı. Şu anda 200 kişinin çalıştığı oteli Ağaoğlu, 1988''den bu yana işletiyordu.

Ağaoğlu''nun bu kararı almasında, Orman Bakanlığı yetkililerinin geçen hafta bölgedeki yeni planlama için yaptığı toplantı etkili oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Uludağ''daki yatırımcılarla yapılan toplantıda, müsteşarlığın, Uludağ 1. bölgedeki otellerin yıkılıp yeniden yapılmasını içeren bir plan sunduğu öğrenildi.

Bu gelişmeler üzerine oteli kapatma kararı alan Ağaoğlu, "Oteli kapatıyorum. Kışın da açmayacağım. Kimseye satmıyorum, kesinlikle. Geçen hafta yapılan toplantıdaki planı gördük. Bu mantıkta oldukları sürece anahtarı devlete teslim eder giderim. Bu yıl 7 milyon euro, geçen yıl 15 milyon dolar yatırdım. Devletime hibe olsun, ne olur yani" dedi.

200 kişi işsiz kalıyor
"200 kişiyi pazartesi günü işten çıkarıyorum" diyen Ağaoğlu, "Hem para yatıracağım hem de devletime karşı kredi istemiyorum, para istemiyorum, bir şey istemiyorum. Hem para yatıracağım hem de devletime karşı suçlu olacağım. Bunu yaşamak istemiyorum. Adam gibi bir plan yok. Çözüm değil, bu dağa çözümsüzlük getirir" diye konuştu.

Uludağ''ın her tarafının sorun olduğunu kaydeden Ağaoğlu, "Daha önce de söyledim. Bir toplantıda 3 tane bakanın sözü yerde kaldı. İnşallah Başbakan''ın sözü yerde kalmaz, kaçak yapıyorum diye. Oradaki valilik evi, ormanın evi kaçak. Orduevi de kaçak plansız bir gelişme var orada. Hepsi sorunlu zaten" şeklinde konuştu.

"Başbakan Uludağ''ı Davos yapacağım demişti, yapmadı, ona mı kızdınız?" sorusu üzerine, Ali Ağaoğlu, "Ben kimseye kızgın değilim, kavgayı seven bir adam değilim. Kavga da etmek istemiyorum. Dağın sorunundan bıktım, İstanbul''a 10 yeni otel yatırımım devam ediyor" dedi.

Kasım 2008''de tamamen yenilendi
Ağaoğlu grubu ilk otelini 1988 yılında Uludağ''da My Resort adıyla açtı. Grubun Bursa''daki turizm yatırımı olan "Ağaoğlu My Resort Uludağ", kış döneminde yoğun olmak üzere yılın 12 ayında hizmet veriyor. 205 oda ve 9 toplantı salonu bulunan otelin kayak sporu için telesiyejleri de bulunuyor. Ağaoğlu My Resort, 10 milyon dolarlık yeni yatırımla Kasım 2008''de tamamen yenilendi.

Ağaoğlu bu kapsamda, dağdaki pistlerin 5''ini satın aldı. Ayrıca birkaç milyon euro''luk yatırımla üstü kapalı yeni telesiyej sistemini kurdu.

Alkoçlar Grubu Genel Müdürü Ender Alkoçlar: Ağaoğlu haklı, biz de anahtarları verebiliriz
Ali Ağaoğlu''nun, Orman Bakanlığı''nın planına kızarak, oteli kapatma kararı almasına bölgedeki turizmcilerden destek geldi. Uludağ''da toplam 1.200 yataklı 3 otele sahip olan Alkoçlar grubunun Genel Müdürü Ender Alkoçlar, Ali Ağaoğlu''nu aldığı karardan dolayı haklı bulduğunu ifade etti.

Alkoçlar, "Ali Ağabey''i destekliyorum. Kendisine bir çağrım var. Haklıdır. Ama bu haksızlık eninde sonunda daha sağduyulu bürokratlar tarafından önlenecektir. O yüzden biraz daha sabırlı olsun. Zaten eğer bu haksızlık önlenmezse, hep beraber anahtarları gider veririz. Ama biraz daha mücadele etmenin zamanı."

Turizm Bakanlığı devrede
Böyle bir durumun şu anki ekonomik şartlarda mümkün olmadığını kaydeden Alkoçlar, şöyle devam etti: "Böyle bir şeyin imkanı yok. Planda ne bir teşvik ne bir kredi ayağı var. Bu konu hakkında 3-4 gündür yeni gelişmeler var. Turizm Bakanlığı araya girdi. Turizm Bakanlığı ‘Bir yerde turistik amaçlı bir tesis yapılıyorsa bu tahsisi Orman Bakanlığı değil, Turizm Bakanlığı vermelidir'' dedi. Uludağ milli park olduğu için Orman Bakanlığı''na bağlı. Turizm Bakanlığı bu sorunu halletmek için bildiğimiz kadarıyla çalışmalara başladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi de bu plana karşı. Zaten plan henüz onaylanmadı."

İşte yeni plan
Alkoçlar, Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından hazırlanan planın hiçbir ekonomik ve sosyal mantığının olmadığını, Uludağ 1. bölgeyi kapsayan planda, yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırımın yıkılıp yerine yeni otellerin inşa edilmesinin istendiğini söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.