Haberler

Büyük Kanal Projesi iflas etti

Tarih: 31 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Hamdi Türkmen
2.20 metrelik borular, 1.60 metreye indirildi. Üçkuyular-Halkapınar hattı tıkandı, çalışmıyor. Sistem içindeki pompalar da yetersiz kalıyor. Kaçak arama bahanesiyle deşarj yapılıyor

Mani, projeyi değiştirdi
Rahmetli Ahmet Piriştina döneminde, İZSU''nun başına getirilen Hasan Fehmi Mani, Büyük Kanal Projesi''ni revize etme bahanesiyle küçülttü. Projenin 2 metre 20 santimlik dev borularının çapı 1 metre 60 santime indirildi. O dönem buna karşı çıkan çok oldu. Mani, uyarıları dinlemedi.

Bürokratlar uyarmıştı
Özellikle Mimar ve Mühendisler Odası''yla İZSU''da görev yapan bazı teknik bürokratlar, bunun çözüm olmadığını, nüfus artışıyla birlikte sistemin 3-5 yıl içinde tıkanacağı ve körfezin tekrar eskisi gibi kokacağı, oksijen oranının azalacağı uyarısı yaptılar.

Körfezin rengi değişti
Bugün koku dayanılmaz hale geldi. Körfezin mavi rengi, sarımtıraklaşmaya başladı. Şu an Üçkuyular- Konak-Gümrük-Halkapınar arasındaki boru hattı tamamen kentin evsel ve endüstriyel atıklarıyla doldu. Sistem bu güzergahta tıkandı. Zaman zaman gizlice körfeze deşarj edilmek zorunda kalındı.

Kocaoğlu bilgi vermeli
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çıkıp, doğruları açık açık anlatmalıdır. İzmir tıpkı "arsenikli su" olayındaki gibi hassas bir döneme girmiştir. Büyük Kanal Projesi''yle ilgili İzmirliler geniş ve net bilgiler duymak istemektedir. Bunu yapacak kişi de Aziz Kocaoğlu''ndan başkası değildir...

Ne yapılmalı?
Her sorunun olduğu gibi bunun da çözümü var. İZSU, çapları küçültülen boruların neden olduğu sorunun çözümü için kenti yeniden kazıp, aynı sistemin altına ya da üstüne; uygun olan yere mutlaka ikinci bir kanalizasyon hattı döşemek zorunda.


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.