Haberler

Yenilenen konağa üç yıldır girilmiyor

Tarih: 29 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Cavit Yıldırım
Muğla''daki Osman Hamdi Bey Konağı''nın kapalı tutulması tepki çekiyor. Görevli olmadığı, akşamcıların buraya dadandığı belirtiliyor. Eskisi gibi harabeye dönmesinden endişe ediliyor.

Türkiye''nin ilk arkeoloğu, ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey''in, Muğla''nın Yatağan İlçesi''ne bağlı Turgut Beldesi''ndeki konağının hali üzüntü yaratıyor. 2006''da restore ettirilerek güzel bir görünüme kavuşturulan tarihi yapının iki yıldır kapalı tutulması, adeta kaderine terk edilmesi tepkiyle karşılanıyor.

Değirmendere Sokağı''ndaki, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan konakta, görevli olmaması yüzünden akşamcıların buraya dadandığına, duvarlarında tekrar çatlaklar oluştuğuna dikkat çekiliyor. Daha üç yıl önce Muğla Valiliği tarafından 260 bin TL harcanarak elden geçirilen binanın çöplüğe dönen bahçesinde hayvanların otlatıldığı, bu görüntünün hayrete düşürdüğü de belirtiliyor.

Müze olarak hizmet versin
Turgut Yardımlaşma Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Dalgıç, böyle giderse konağın restorasyondan önceki harabe haline döneceğini söylüyor. Dalgıç, yetkilileri göreve davet ediyor, şöyle diyor: "Kültür turizmine kazandırılması için ne bekleniliyor anlamış değiliz. Yenilendikten sonra eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ziyaret etmişti. Ardından kapısı bir daha açılmadı. Yatağan-Milas Karayolu''nun Turgut Beldesi Kavşağı''nda (Osman Hamdi Bey Evi''ne Gider) yazılı tabelalar var ama işe yaramıyor. Çünkü kapı duvar. Anahtarın kimde olduğu belli değil. Hiçbir koruma tedbiri, güvenliği, bekçisi yok. Koca konak Allah''a emanet. Kültürevi ve müze olarak bir an önce faaliyete geçmesini istiyoruz."

İl Özel İdaresi''ne ait Muğla El Sanatları Şirketi''nin müdiresi Nazmiye Kulaç ise restorasyonu yapan firmayla sorun yaşandığını vurguluyor. Kulaç, şu bilgileri veriyor: "İlgili kuruluş, ek ödeme talep etti. Bayındırlık İl Müdürlüğü''yle Muğla Anıtlar Kurulu da itirazda bulundu. Yazışmalar bu yılın başına kadar sürdü. Şimdi konaktaki proje hatalarını ve meydana gelen bazı hasarları tespit etmeye çalışıyoruz. Tüm eksiklikler giderildikten sonra Osman Hamdi Bey Konağı''nın ne şekilde işletileceğine karar verilecek."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.