Haberler

Patara Feneri emlak vergisiyle kurtulacak

Tarih: 29 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Ömer Erbil
Parasızlık yüzünden koruma altına alınamayan ve tahrip olmaya başlayan Antalya Patara''daki ayakta kalmış dünyanın en eski deniz fenerine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay sahip çıktı. Fenerin kurtarılması için kaynak bulduklarını müjdeleyen Günay, fenerin onarımına başlanacağını söyledi.

Roma İmparatoru Neron tarafından M.S. 60 yıllarında yaptırılan Patara Deniz Feneri''nin 800 bin lira bulunamadığı için tuzlanma ve doğal şartlar nedeniyle yapı taşlarının çöktüğü önceki gün Milliyet''te yayımlanmıştı.

Haberin ardından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü''ne talimat vererek, fenerin restorasyonu için gerekli kaynağın bulunmasını istediğini beliten Günay şöyle konuştu: "Feneri geçen yıl ziyaret ettim. Ziyaretimden bir gün sonra Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Metin Ataç, feneri ziyaret edecekti. Kazı başkanıyla görüşmemizde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı''nın desteğiyle restorasyon için sponsor bulunulabileceğini düşünmüştük. Ancak girişimlerimiz sonuç vermedi. Başbakanlık Tanıtma Fonu''ndan da prosedür gereği faydalanamadık. Kültür Bakanlığı''nın bütçeden aldığı pay çok düşük. Antalya Valimiz ile görüştüm. Emlak vergilerinden tescilli tarihi yapılar için ayrılmış fon var. Antalya''daki bu fonu deniz fenerinin kurtarılması için kullanma kararı aldık. Restorasyon projesi, bu fondan ayrılacak kaynakla hayata geçirilecek."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.