Haberler

İzmir''i korkutan yangında bin hektar alan zarar gördü

Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Olay yerinde incelemelerde bulunan Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, yangının gerçekten çok büyük olduğunu ve çok korktuklarını söyledi. Kahveci, "Bu yangın bizim kayıtlarımıza göre insan kaynaklı olarak geçecek. Hasada alınmış bir kişiye ait tarlada yangın çıkmış, sonra yanındaki meraya sıçramış, şüpheli olarak ''şu kişi yaptı'' diye elimizde bilgi yok. Savcılık gerekli araştırmaları yapıyor.'''' dedi.

İzmir''i korkutan yangın, önceki gün saat 15.00 sularında Seferihisar ilçesi ile Doğanbey Körfezi arasındaki otluk alanda çıktı. Daha sonra ormanlık alana sıçradı. Yangın söndürme çalışmalarına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü''ne ait 6 yer ekibi, 30 arazöz ve 11 dozer katılmıştı. 9 uçak ile 6 helikopter de havadan destek verdi.

Yangının hemen ardından bölgeye gelen Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, gece boyunca çalışmaları yakından takip etti. Kontrolün sağlanmasından sonra da sabah erken saatlerinde yangın yerine giderek incelemelerde bulundu. Kahveci, rüzgârın şiddetiyle yangının büyüdüğünü anlattı. Can ve mal kaybı olmaması için bütün güçlerini bölgeye verdiklerini, gece boyunca çok yoğun çalıştıklarını ve yangının sabah tamamen kontrol altına alındığını dile getirdi. Kahveci, şunları söyledi:

"Ekiplerimiz soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Birkaç yerde odun parçaları yanıyor, yoğun duman yok. Herhangi bir tehlike yok. Ama bu, yangının yeniden başlamayacağı anlamına gelmiyor. Tarım alanından çıkmış; bir insanımız tarım alanında çalışıyor, ihmal ve dikkatsizliği, belki bıraktığı bir sigara izmariti, belki bir ateş, bu bölgeyi büyük bir felaket ile karşı karşıya bıraktı."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.