Haberler

Modoko üstünü kapatıp alışveriş merkezi olacak

Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Referans
İstanbul Anadolu yakasında bulunan Mobilya Doğramacıları Kooperatifi (Modoko), mobilyacıların alışveriş merkezi olmaya hazırlanıyor. 2010 yılında alışveriş merkezi yönetim mantığıyla dünyanın mobilya şehri olmayı hedeflediklerini belirten Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, mobilya alışveriş merkezi olmalarının yanı sıra belli bir konsept üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda 150 bin metrekarelik alana sahip Modoko''nun üstünün kapanacağını açıklayan Özçelik, insanların açık alanda dolaşırken zorluk çektiğini, bu nedenle yaz ve kış aylarında rahatça gezip dolaşılacak bir alan inşa edeceklerini vurguladı.

Modoko''nun 40''ıncı yılı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Özçelik, "Mağazalarımızın açılış ve kapanış saatleriyle ilgili düzenlemeye gideceğiz. Modoko, yatırımcı için cazibe merkezi haline gelecek. 2010 yılında Modoko, dünyanın mobilya şehri olacak. Mağaza binalarının yenilenmesi için projeler devam ediyor. Alışveriş merkezi konseptinin tasarlanmasından sonra müşteriler konforlu alışverişe kavuşacak" dedi.

Krizde pazarımız daraldı

Sektörün 2007''de 7 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ve 1 milyar dolarlık ihracat miktarına ulaştığını kaydeden Özçelik, kriz döneminde ise pazarın 7.5 milyar dolara ulaştığını, ihracatın da 1.5 milyar dolara yaklaştığını anlattı. Mobilya sektörünün Türkiye''de dış ticaret açığı vermeyen ender sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Özçelik, "Bugün 60 bine yaklaşan firmayla 250 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Ekonomik kriz yaşanmasaydı, sektör altın çağını yaşıyor olacaktı. Tasarımda gelinen nokta ve pazarlama stratejileri önemli boyutlara ulaştı. Krizde pazarımız daraldı" diye konuştu. Modoko''nun İstanbul''un mobilya ihtiyacının yüzde 80''ini karşıladığını belirten Özçelik, AB ülkeleri, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri''nden toplam 40 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bedava Versek de Almıyorlar
30 Eylül 2009''a kadar uzatılan KDV indirimini değerlendiren Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, sektörün ayakta kalabilmesi için KDV''nin bu seviyede kalıcı olması gerektiğini söyledi. KDV indirimine rağmen satışların çok iyi gitmediğini belirten Özçelik, "İnsanlara mobilyayı neredeyse bedava satacağız, yine de almıyorlar" iddiasında bulundu.

Modoko 30 Bin Kişiye İş Kapısı

- İstanbul''un mobilya ihtiyacının yüzde 80''ini karşılıyor.
- Toplam 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.
- Modoko bünyesinde 5 bin kişi istihdam ediliyor.
- 25 bin kişi Modoko''ya üretim yapan atölyelerde çalışıyor.
- 2008 cirosu krize rağmen artarak 5.6 milyon liraya çıktı.
- Modoko''da bugün 267 ortak ve toplam 350 firma bulunuyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.