Haberler

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı...

Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Gençlik Parkı, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda yeniden Ankaralıların hizmetine açılıyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı Olağan Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında Belediye Meclis Binası’nda yapıldı.
Gündem maddeleri ve önergelerin görüşüldüğü Meclis toplantısında, Gençlik Parkı’nın 30 Ağustos’ta hizmete açılması, Etlik Kasalar mevkiinde Ramazan eğlenceleri düzenlenmesi, Başkent’in 30 ayrı noktasında Ramazan Çadırları kurulması ve tatile gidemeyen, dar gelirli vatandaşların yaz eğlencesi ‘Mahallede Şenlik Var’ panayırlarının sürdürülmesi konularında oybirliği ile kararlar alındı.

Gençlik Parkı Açılıyor
Belediye Meclisi toplantısında, Meclis Başkanvekili Ali İhsan Ölmez ve AK Parti Grup Başkanvekili Ayhan Yılmaz tarafından verilen önergeyle Gençlik Parkı’nın 30 Ağustos 2009 Pazar günü hizmete açılması, bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin bir şölen yapması önerildi. Önerge, meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan aşağıya yenilenerek, tarihi dokusu korunan, eskiyen binaları yıkılarak yerlerine son derece modern binalar inşa edilen ve daha da yeşillendirilen Gençlik Parkı, Meclis kararıyla 30 Ağustos Pazar günü düzenlenecek şölenle hizmete açılacak.

Başkent'te Ramazan Nostaljisi
Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle Ramazan Ayı faaliyetlerine ilişkin de kararların alındığı Belediye Meclisi’nde, Başkentlilerin 11 ayın sultanı olarak sayılan Ramazan Ayı’nda nostalji dolu günler yaşamasını ve bu aylarında güzel vakit geçirmelerini temin etmek amacıyla Ramazan Eğlenceleri düzenlenmesi de kararlaştırıldı. Düzenlenecek bu eğlencelerle yaz aylarında iş imkanları kısıtlı esnafın da nefes almasının sağlanmasının amaçlandığı belirtilen önerge ile Etlik Kasalar mevkiinde Ramazan Eğlenceleri düzenlenmesi karara bağlandı.

Karara göre Ramazan Eğlencesi düzenlenecek alanda değişik müzik konserleri, yarışmalar, panayır, Hacivat-Karagöz, sinema, tiyatro, kukla ve çeşitli sihir gösterileri ile benzeri etkinliklerin düzenlenmesi, esnafa herhangi bir ücret almadan stand ve çadır yeri  ile kitap satış reyonlarının ücretsiz tahsis edilmesi, Ramazan eğlencelerine katılan vatandaşlara, özellikle çocuklara ücretsiz pamuk şeker, macun, mısır patlağı gibi imkanların ücretsiz olarak verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Ramazan eğlencelerinin yapıldığı alanda etkinlik yapmak isteyen Ankara’daki belediyeler ile Sivil Toplum Kuruluşlarına etkinliklerin hukuki sorumluluğu kendilerine ait olmak üzere, alanın müsaade ettiği ölçüde stand, çadır veya alan tahsis edilmesi de kararlaştırıldı.

30 Ayrı Noktada Ücretsiz İftar Çadırları
Meclis toplantısında, Ankara’nın değişik yerlerinde dar gelirli vatandaşların yararlanması için belediye encümenince tespit edilecek 30 ayrı noktada ücretsiz iftar çadırlarının açılması, ayrıca ramazan eğlencelerinin yapıldığı Kasalar mevkiinde ücretsiz sahur yemeği verilmesi kararlaştırıldı.

Tüm İlçe, Belde ve Köylere Büyükşehir Desteği
Yaklaşık 3 saat süren ve çeşitli kararların görüşüldüğü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara il sınırları içinde, Büyükşehir’e bağlı olmayan ilçe, belde ve köylere belediye bütçe imkanları nispetinde, belediye bütçesinin yüzde 0.5’ini geçmemek suretiyle asfalt, park, su, yol, araç ve diğer belediye encümenince uygun görülecek ayni yardımların yapılması da oy birliğiyle karar verildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Ankara’nın çevresindeki ilçe ve köylerimiz bizden sık sık yardım isteğinde bulunuyorlar.  Belediyelerin yaptıkları kültür festivallerine, belediye imkanları ölçüsünde kültür desteği verilmesi de uygun olacaktır” demesinin ardından bu konu da karara eklendi.

‘Mahallede Şenlik Var Panayırları’na Devam
Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara’nın mücavir alan sınırları içerisinde bulunan ilçelerde ve beldelerde, dar gelirli vatandaşlar ile tatile gidemeyen Başkentliler için her yıl yaz aylarında düzenlenen, 7’den 77’ye tüm Ankaralıların büyük bir coşkuyla katıldığı ‘Mahallede Şenlik Var’ panayırlarının bu yaz Ramazan Ayı’na denk gelmesi nedeniyle uzatılması da Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Bu konu da oy birliğiyle kabul edildi.

Akay Kavşağı Tartışması
Meclis toplantısında, CHP Grup Sözcüsü Mehmet Yula’nın Akay Kavşağı ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına ilişkin önergesini değerlendiren Başkan Gökçek, Çankaya Belediyesi’nin açtığı dava sonucu Akay Kavşağı’nın kapatılması kararını halka duyurmak zorunda olduklarını belirtti. Gökçek, “Yapılan bir işi, bir icraatı nasıl anlatacağız? Davayı açan sizsiniz. Davayı açarken düşünmeyin, daha sonra da vatandaştan inanılmaz bir tepki alın, bu tepkiyi alınca da ‘Bunun altından nasıl kalkacağız?’ diye düşünün.  Şunu iyi bilin burada önemli olan itilafı çıkartan merciidir. İtilafı çıkartan mercii, Çankaya Belediyesi’dir. Hala daha Çankaya Belediyesi sorunun çözülmesi yolunda tek bir adım atmış değildir” dedi.

“Akay Kavşağı’nda ne yaparsak trafiği çözeriz lütfen bu soruyu cevaplayın” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, “Ben Belediye Başkanı olduğumda 350 bin araç vardı. Şimdi 1 milyon 200 bin araç var Ankara’da. Neredeyse 3-4 katını buldu. Şimdi de kalkıp diyorsunuz ki, ‘Ankara’da sorunu çözemediniz’. Söz konusu kavşaktan günde ortalama 300 bin araç geçiyor. Kavşak olmasaydı, bu kadar çok aracın 20 dakika beklediğini düşünecek olursak, yıllık akaryakıt tasarrufu 350 trilyon lira. Sadece bu kavşaktan ülkemizin ekonomisi 350 trilyon lira kar ediyor” dedi. Başkan Gökçek, konuya ilişkin hiç bir somut öneri getirilmediğine ve çözüm yolu gösterilemediğine de dikkat çekti.

AOÇ planıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken çalışmalarla ilgili 3 ay önce MHP grubundan da bir teklif geldiğini hatırlatan Başkan Gökçek, “Biz de ‘AOÇ planıyla ilgili yapılacak çalışmaların planını hemen geçirelim ve iade edelim’ diye söz verdik. Ancak CHP’li meclis üyeleri ise ‘planı getirin’ dediler ve biz de kaç defadır onlara planı sunmamıza ve 4 ay olmasına rağmen ‘evet’ demediler. Adımlar somut ve halkın lehine atılmalı, geçenlerde yine Zırhlı Birlikler’de trafik kazası oldu, bunların vebali Meclis olarak bizim sırtımızda. Yapılacak olan sadece yol. Plan hazır, sadece oradaki yolları geçireceğiz. Tabi engel olunmazsa” dedi.

“Şehir Aydınlatmaları Konusunda Yönetmelik Değişmesi Gerekiyor”
Yenimahalle, Gayret Mahallesi Bankacılar Sokağın aydınlatmasının bulunmadığı, metrodan çıkan insanların sıkıntı duyduğuna ilişkin önergeyi de değerlendiren Başkan Gökçek şunları söyledi:

“Bu konuda yeni bir yönetmeliğe göre artık belediyelerin aydınlatma konusunda herhangi bir işlem yapma hakkı yok. Aslında son 10 yıldır Ankara’nın aydınlatmasını Büyükşehir Belediyesi yapıyordu ve çok da iyi oluyordu. Ancak son çıkan yönetmeliğe göre, artık hukuken sokak, cadde ve meydan aydınlatmalarını biz yapamıyoruz. Bu konuda yetkililerle görüşme yapıp, bu yeni yönetmeliğin değişmesi gerekiyor. Bu aydınlatma işlerinin özelleştirilmesinin ardından özel firmaların yatırım yapma şansları çok çok azaldı. Bu şehir aydınlatmaları konusunda Büyükşehir Belediyelerinin yetkili kılınması için medyadan da destek bekliyoruz.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.