Haberler

Kahveciler seslerini Ankara''da duyuracak

Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Türkiye Kahveciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, federasyona bağlı Türkiye genelindeki 115 oda temsilcisinin katılımıyla Ankara''da yapılan başkanlar kurulu toplantısında, sigara yasağının yumuşatılmaması nedeniyle 18 Ağustos Salı günü Ankara Sıhhiye''deki Abdi İpekçi Parkı''nda eylem yapma kararı alındığını belirtti.

Kapalı alanlarda sigara yasağının uygulamaya konulmasıyla esnaf ve sanatkarın yoğun tepkisiyle karşılaştıklarını ifade eden Ağaoğlu, esnafın haklı serzenişlerini hükümet temsilcilerine aktarmalarına rağmen olumlu gelişme yaşanmadığını bildirdi.

Ağaoğlu, şunları kaydetti: ''''Hükümetimiz 1 yıl önce sigara yasağına ilişkin kanunu kabul ederek esnaf ve sanatkarımızın bulunduğu durumu göz önüne almamıştı. Esnaf ve sanatkarın temsilcisi olarak yasağın olumsuz yönlerini, esnafımızı nasıl sıkıntıya sokacağını kendilerine bizzat anlattık. O zaman bize hak verdiler ve yaptığımız çalışmaların neticesi olarak kahveci, kıraathaneci esnafının bir yıl yasadan muaf tutulmasını sağladık. Hükümet temsilcilerimizden yasağın uygulanabilirliği hakkında sigara içilen ve içilmeyen bölümlerin oluşturularak rahat bir geçiş süreci içinde uygulanmasını da istedik.''''

Uygulamada düzenleme veya uzlaşmaya gidilmediğini belirten Ağaoğlu, şunları ifade etti:

''''Uygulamayla esnafımız iş yapamaz, borçlarını ödeyemez, evine ekmek götüremez duruma geldi. Yasağın uygulanması konusunda tartışmalar, kavgalar, yaralanma olaylarını gördük. Hal böyle olunca esnafımız odalarına, odalarımız da federasyonumuza her gün yaşadıkları sıkıntıları iletti. Başkanlar kurulu toplantısında durumu değerlendirdik.''''

Amaçlarının yasağa karşı koymak olmadığını bildiren Ağaoğlu, açıklamasında ''''Sigara içmeyen vatandaşlarımız düşünüldüğü gibi içen vatandaşlarımızın da düşünülmesi ve eşitlik ilkesi içinde hareket edilmesi, kahvehanelerde sigara içilen ve içilmeyen bölümler oluşturulmasına izin verilerek yasanın uygulanabilirliğinin sağlanmasını istiyoruz'''' görüşüne yer verdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.