Haberler

Ataköy sahilindeki araziler 28 yıldır işgal altındaydı, biz halka açıyoruz

Tarih: 13 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Tartışmalara konu olan arazi, İstanbul''un gözbebeği olarak adlandırılan Ataköy sahilindeki 125 bin metrekarelik alanı kapsıyor. TOKİ bu araziyi 1981 yılında çok düşük bedelle kiralayıp amaç dışı kullanan işletmelerden uzun süren bir hukuk mücadelesi ile geri almıştı. Buradaki tesisleri yıktıran İdare, 94 bin metrekarelik üç parsel için 19 Ağustos''ta 517 milyon TL muhammen bedel ile ihaleye çıkacak. Ancak Bakırköy Belediyesi ile bazı sivil toplum kuruluşları, söz konusu arazinin ihale sonrası halka kapatılacağını ileri sürüyor.

TOKİ Başkanı Bayraktar, Ataköy sahilindeki araziyi 28 yıl önce kiralayan işletmelerin sözleşmede belirtilen yatırımları yapmadığını söyledi. Devletin bu arsadan sağlayabileceği yüksek gelirden mahrum kaldığını bildiren Bayraktar, "Genel olarak yıkık metruk binalar bulunan ve mezbelelik görünümünde olan arsa, hiçbir zaman halkın serbest kullanımına açık olmamıştır. Kiracılar, arsa üzerindeki otel ve tatil köyünü işletmiştir. Ayrıca bu yerlerde bazı yasadışı işlerin de yapıldığı Emniyet Müdürlüğü kayıtlarında yer almaktadır." diye konuştu. 16 yıldır devam eden hukuk mücadelesini kazanarak buradaki kiracıları tahliye ettiklerini ifade etti. Erdoğan Bayraktar, araziyi tekrar aldıktan sonra buradaki beton yığınlarını yıktıklarını anlatırken, "Sahili halka açmak için 3 tane yol yaptık ve sahil bandını olduğu gibi halka açıyoruz. Oradaki imar, rekreasyon ve turizm amaçlıdır. Çalışmalar sonucunda çevre bütünlüğüne, tarihî niteliğine ve imar planına uygun, hem devletin mahrum kaldığı geliri en üst düzeyde sağlayacak hem de halkın ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayacak, rekreasyon ve benzeri serbest kullanım alanları içerecek bir değerlendirme yöntemi geliştirildi." açıklamasını yaptı. Söz konusu arazide Ataköylüler ve İstanbullular kadar 72 milyonun da hakkı olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Bizim Ataköy''de başka parsellerimiz de vardı. Hiçbirini satmadık. Ataköylülere park olarak bahşettik. Zaten parkta, ''Bakırköy Belediyesi bu parkın arazisini TOKİ''den almıştır'' diye yazar." değerlendirmesinde bulundu. Bu konuda kendilerine gösterilen tepkilerin haksız olduğuna dikkat çeken Erdoğan Bayraktar şöyle konuştu: "Burası 28 yıldır işgal altında idi. Halkın kullanımına açık değildi. Kimse bir şey demiyordu. Biz buradaki kaçak binaları tespit ederken, Bakırköy Belediyesi''nden evrak alamadık. İşgale sesi çıkmayan Belediye, şimdi bizim turizme katkı sağlayacak projemizi devlete ve hükümete zarar vermek için engellemeye çalışıyor."

İstanbul Sulukule projesiyle ilgili eleştirilere de cevap veren Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Burada zaten çok düşük katlı konutlar yapıyoruz. Yaşam tarzının korunması açısından konut projelerinde bir değişiklik yapmak mümkün değil, ancak Romanların orada istihdamına imkan sağlamak açısından bedesten ve kervansaray otel projesini ihale dışına çıkardık." diye konuştu.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.