Haberler

Şehir Plancıları Odası: 3. köprünün trafiğe etkisi % 1,5 olur

Tarih: 21 Ağustos 2009 Kaynak: Referans

İstanbul Boğazı''nda Tarabya-Beykoz arasında yapılacak 3. köprü projesi, rant ve çevre endişelerini de beraberinde getirdi. Çevre örgütleri ve şehir plancıları, 3. köprünün kent içi trafiğin akışını kolaylaştırmayacağını, sadece şehirlerarası transit geçişe yardımcı olacağını söylüyor. 3. köprünün İstanbul''un ormanlarını ve su havzalarını önemli ölçüde tahrip edeceğini vurgulayan uzmanlar, "3. köprü trafik yükünü artıracağı için yeni bir köprünün de yapımını tetikleyecek" uyarısında bulunuyor. Köprünün güzergâhını kamuoyuna duyuran ilk isim olan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin''se projenin "İstanbul''un katli" anlamına geldiğini belirtiyor.

Köprüyle ilgili haritayı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı by-pass ederek Başbakan Tayyip Erdoğan''ın hazırladığını iddia eden Tekin, "Kamuoyuna duyurduğumuz belge, İstanbul''un altını üstüne getirecek bir planın haritaya dökülmüş haliydi. Bu belge, gözünü kâr ve rant hırsı bürüyenlerin doğayı nasıl katletmek istediğini gösteriyordu" ifadesini kullandı.

Rant sağlandı
Tekin, AK Parti çevrelerinin aksi yöndeki açıklamalarına karşın, son 8 ayda güzergâh üzerindeki arsaların el değiştirdiğini ve bazı çevrelere büyük miktarlarda rant sağlandığını söyledi. Topbaş''ın da 3. köprüye karşı olduğunu öne süren Tekin, "Bir düşünün, köprü planı yapılıyor, buna Başbakan talimat veriyor. Belediye başkanı karşı çıkıyor, köprüyü istemiyor. Bürokratlar ''Burada olmaz, ormanlar yok olur'' diyor, imza atmıyor. Kimse ''ormanı katledecek, su havzalarını bitirecek'' suç planına ortak olmak istemiyor. Ama Başbakan, 1997''de karşı çıktığı planı hararetle savunuyor" diye konuştu.

''Köprü cinayet''
İnşaat Mühendisleri Odası ise Başbakan Erdoğan''ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde üçüncü köprü için "cinayet" dediğini anımsatarak, Erdoğan''ın üçüncü köprüye onay vererek "üçüncü cinayetin" ortağı olduğunu savundu. İMO''dan yapılan açıklamada, üçüncü köprünün, kent trafiğini rahatlatmayacağı, aksine trafik yükünü çoğaltarak yeni bir köprü yapımını tetikleyeceği ifade edildi. Açıklamada, "Üçüncü köprü kentin kuzey bölgelerindeki ormanlık alanların yok olmasına yol açacak, su havzalarını tahrip edecektir. Yeni köprü, sağlıksız ve kaçak yapılaşmayı tetikleyecek, yeni Sultanbeyliler oluşacaktır" eleştirisinde bulunuldu.

Trafiğe çare olmaz
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Erhan Demirdizen, 3. köprünün kent trafiğine muhtemel etkisini şöyle anlattı: "3. köprü kuzeyden geçiyor. Yani İstanbul''un köprülerindeki trafik yükünü alabilecek bir köprü değil. Sadece Edirne tarafından gelip Adapazarı tarafına giden şehirlerarası transit trafiği aktarmaya yardımcı olacak. İstanbul trafiğinin içinde bu transit trafiğin payı sadece yüzde 1,5. 2015''e kalmaz 4. köprü gündeme gelir. Boğaz ve çevresinde yeni yapılaşmalara yol açacak köprü yerine İstanbul''un yükünü kaldıracak bir metro projesi ve yatırımına öncelik verilmelidir."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.