Haberler

İş Dünyasına Yeni Fuar Şoku

Tarih: 21 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ertan Gürcaner, Sinan Doğan
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun, Gaziemir''de 330 dönümlük alanda, özel sektör ağırlıklı olarak kurmayı planladığı ve 5 yıldır üzerinde çalıştığı yeni fuar alanı projesini ''tek başlarına'' tamamlama kararı alması projeye ortak olmayı bekleyen iş dünyasında şok etkisi yarattı. Ortak şirketin ana sözleşmesi bile tamamlanmış ve iş imzaların atılmasına kalmışken alınan bu kararı Kocaoğlu''nun açıklama yaptığı Yeni Asır Gazetesi''nden öğrenen işadamları, "Büyükşehir Belediyesi gelinen son noktayla ilgili bize bir bilgi vermedi. Biz projede yer almak istiyorduk ancak Kocaoğlu''nun böyle bir karar alması da kendi takdiridir" dedi.

Bilinmiyordu
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun "daha hızlı hareket etmemiz gerekiyor" diyerek yeni fuar projesinde TOBB ve işdünyasının ortaklığından vazgeçtiklerini açıklaması İzmir gündemine bomba gibi düştü. Daha belediyedeki birçok üst düzey bürokratın bile alındığını bilmediği kararla ilgili Kocaoğlu''nun açıklamalarının dün yayınlanmasının ardından kulisler de hareketlendi. İş dünyasında ve belediye koridorlarında Başkan Kocaoğlu''nu bu kararı almaya iten sebepler konuşulmaya başlandı.

''İstediği için olduk''
Önceki akşam geldiği İzmir''de katıldığı açılış törenindeki konuşmasında bile fuar konusunda Büyükşehir Belediyesi''yle yaptıkları işbirliğinden bahseden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, daha sonra Yeni Asır muhabirinin Kocaoğlu''nun açıklamalarıyla ilgili bilgi vermesi üzerine şaşkınlık yaşadı. Hisarcıklıoğlu, "Biz Büyükşehir Belediye Başkanımız istediği için ortak olma kararı almıştık. Ben fuarcılık projesinden ayrılmadım. Bende bir sorun yok. Sorunun nereden kaynaklandığını da bilmiyorum. Başkanın takdiri oysa, ona saygı duyarız" dedi.

Projeye ortak olacak işadamları ve kuruluşların temsilcileri ne dedi?
Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Türkmenoğlu: "Başkanın kendi kararı"
Ben, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bu konu hakkında hiçbirşey konuşmadım. Belediye Başkanımız kurulması planlanan yeni fuar alanını sivil toplum örgütleri ve kentin ileri gelen işadamları ile birlikte kurma düşüncesini taşıyordu. Konunun ana fikri de buydu. Daha sonra ne oldu da bu karar değişti, bilmiyorum. Tabii ki, sayın Başkanın kendi kararıdır. Önümüzdeki dönemde gereği neyse bakıp, ona göre davranırız.

Arkas Holding İcra Kurulu Başkanı Önder Türkkanı: "İhtiyacın giderilmesi önemli
"
Sayın Başkan daha önce böyle bir ihtimalden bahsetmişti ancak son olarak projeyi belediye olarak tek başlarına yapacağına ilişkin kararı bizlerle şu ana kadar paylaşmadı. Önemli olan İzmir''in böyle bir projeye ihtiyacının olmasıdır. Yeni Fuar Alanı Projesi''ni belediye kendisi hayata geçirebilir ya da birlikte de yapılabilir.

İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu: "Desteğimiz hep sürecek"
Başkanımızla bu konuda herhangi bir görüşmemiz olmadı. Birlik olarak fuar alanı bitirip hizmete girinceye kadar Sayın Başkan''a her zaman bu desteğimiz sürecektir. Esnaf teşkilatı olarak biz konuya bu açıdan bakıyoruz. Daha önce destek olup ortak olanların düşüncelerinde bir değişiklik oldu ise bu onların kendi kararlarıdır.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve EBSO Başkanı Ender Yorgancılar: "İZFAŞ devam ettirmeli
"
Zaten bu işin bugün olduğu gibi orada da İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin fuarcılık şirketi İZFAŞ tarafından devam ettirilmesi" daha doğru olur diye düşünüyorum.

Batıçim Murahhas Azası Tufan Ünal: "Kararı destekliyoruz"

Bugüne kadar Gaziemir''deki fuar merkezi konusunda Başkan Kocaoğlu''na tam destek verdik. Geniş katılımlı bir fuarcılık organizasyonunu arzu ettik. Ama Başkan haklı olarak daha hızlı hareket etmek istiyor. Bu konuya İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısında da genel olarak değindi. "Fuarı ben yaparım, onu bana bırakın" dedi. Bu konuda bir kırgınlığı yoktu. Hızlı hareket etmek için doğru bir karar. İZFAŞ da başarılı fuarlara imza atıyor. Bundan sonra da bu başarıyı devam ettirir. Özel sektöre kapıların kapatıldığını düşünmüyorum. Çeşitli danışmanlıklar veya küçük ortaklıklar yapılabilir. Başkan konuyu çok iyi biliyor. Bu konuda kendisini destekliyoruz. Bir an önce İzmir, yeni fuar alanına kavuşmalı.

Çimentaş Genel İlişkiler Koordinatörü Mustafa Güçlü: "Bu bir kent projesidir
"
Fuar projesi konusunda bir sorun yok. Zaten Aziz Bey de bu işi neden tek başına yapmak istediklerinin gerekçelerini açıklıyor. Fuar projesinin kent projesi olmasını arzu etti. Biz de başından beri projeye destek verdik. Ancak süreç içindeki gelişmeler, ESBAŞ''ın yatırım konusunda farklılaşması ve bir dizi gelişmeler Başkan''ı bu karara yöneltti. Hayırlı olsun. Ortaklık esaslı model olmasa bile bu bir kent projesidir.

Hesapları ESBAŞ''ın kararı bozdu

Kulislerde, Kocaoğlu''nun sözkonusu kararı almasında en büyük etkenlerden birinin projenin yapılacağı arazinin 217 dönümüne sahip olan ve kurulacak şirkette en büyük paylardan birine sahip olması planlanan Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.''nin (ESBAŞ) ortaklıktan vazgeçmesi olduğu belirtiliyor. Çünkü, Kocaoğlu, projeyi hayata geçirecek ortak şirkette özel sektörün yüzde 51 payla çoğunluk hisse sahibi olmasını istiyordu. Böylece şirket bürokrasiyi artıran Kamu İhale Kanunu''na tabi olmadan daha hızlı hareket edebilecek ve fuar binalarını inşa edecekti. Ancak, önce projeye ortak olacağını belirten 35 işadamı ve kuruluştan 22''sinin çekilmesinin ardından EBSAŞ''ın da ortaklıktan vazgeçmesi bu planları bozdu. Kocaoğlu''nun yakın çalışma arkadaşlarına "Eğer, bu işe en baştan sadece kendimiz başlasaydık şimdiye kadar çoktan bitirmiştik" dediği öğrenildi.

Kocaoğlu ne demişti?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, projeyi de belediye olarak tek başlarına tamamlama kararı aldıklarını ilk Yeni Asır''a açıkladı. Kocaoğlu, aldıkları kararla ilgili olarak, "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) dahil tüm kuruluş ve kişilerle ortaklık bağımız kalmadı. Proje çizdiriyoruz. Oluşumu tek başımıza yüklendik. TOBB''tan vazgeçtik. Teşekkür ederiz gerçekten de yardımları için. TOBB da 15 kurum, kuruluş ve kişi de yardımcı olmaya çalıştılar. Ama, çok süre kaybettik. Hızlanmak için kendimiz devam etme kararı aldık" demişti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.