Haberler

TOKİ, Teklifleri Beğenmedi Seyrantepe’yi 365 Günde Kendisi Yapmaya Soyundu

Tarih: 28 Ağustos 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Merve Erdil
Seyrantepe projesi için son ihalede gelen teklifleri de yetersiz bulan TOKİ, Galatasaray''ın yeni stadını kendisi yapacak. Dünkü pazarlık turunda Afa Prefabrik Beton, idare payı teklifini 127 milyon TL''ye; Aşçıoğlu İnşaat öncülüğündeki konsorsiyum ise iki kattan fazla artışla 147.5 milyon TL''ye çıkardı. Revize teklifleri de beğenmeyen TOKİ, "Açılır-kapanır tavan dahil, stadı 1 yıl içinde bitiririm" açıklaması yaptı.

Çelebi: TOKİ''nin Kararını Doğru Buluyorum
Galatasaray Kulübü''nün kullandığı 35 dönümlük Ali Sami Yen Stadı arazisini devralıp; karşılığında Galatasaray''ın kullanımı için Seyrantepe''deki 120 dönümlük arazide modern spor kompleksi yaptırmak isteyen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Bşkanlığı, iki arazideki projeler için açtığı gelir paylaşımı ihalesinde son sözünü söyledi. 4''üncü ihaledeki teklifleri de beğenmeyen TOKİ, stadı kendisi yapmaya karar verdi. TOKİ, açılır-kapanır tavan dahil stadyumu 1 yıl içinde tamamlamayı öngörüyor. İkinci ihaleyi kazanan ancak sonra yükümlülüklerini yerine getirmediği için sözleşmesi iptal edilen Eren Talu-Alke İnşaat konsorsiyumu, stadın yüzde 24''ünü tamamlamış bulunuyor. Üçüncü ihalede gelen tek teklifi beğenmeyen, dördüncü kez çıktığı ihalede aldığı 3 teklifi ise pazarlıkla yukarı çekmek isteyen TOKİ, dün aldığı revize teklifleri de yeterli bulmadı ve bu ihaleyi de iptal etti. Yeni stratejiye göre Seyrantepe Stadı ihalesi ile Ali Sami Yen arazisindeki proje birbirinden ayrı olacak ve TOKİ yeni bir taahhüt ihalesine çıkıp önce stadı yaptıracak ve 1 yılda Galatasaray''a teslim edecek. Daha sonra da, 35 dönümlük Ali Sami Yen Stadı arazisi ‘gelir paylaşımı'' yöntemiyle ihale edilecek.

Dördüncü ihalenin dünkü pazarlık turu, sabah saat 10:00 civarında başladı. TOKİ merkezinde yapılan müzakerelerde; Aşçıoğlu A.Ş.-Aşçıoğlu Limited-Viatrans A.Ş.-Ofton A.Ş.-Meydanbey İnşaat-Ağaoğlu GAMA İnşaat İş Ortaklığı, toplam 1 milyar lira olan satış gelirini değiştirmezken toplam gelirden arsa payı karşılığı idare payını 70 milyon liradan 147.5 milyon liraya çıkardı. Grup, satış geliri üzerinden yüzde 3 idare payı teklif etti. AFA Prefabrik Beton Sanayi Ticaret A.Ş. de 864 milyon 936 bin liralık satış gelirini değiştirmezken idare payını 127 milyon liraya çıkardı; artan toplam satış gelirinden önerdiği yüzde 1 idare payını değiştirmedi.

Ağaoğlu: 100-120 Milyon Dolara 8 Ayda Bile Biter
Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Seyrantepe projesi ile bir ara ilgilendiğini hatırlatarak, "O dönem yaptığımız hesaba göre stat 100-120 milyon dolara tamamlanabilir. TOKİ''nin yeterli kaynağı var. Yüklenici firmaların da her türlü teknik ve teknolojik imkanı var. Stad 8 ay içinde bile tamamlanabilir" dedi.

Aşçıoğlu: Çok İyi Teklif Verdik, Kazandık Sandık
İhalenin pazarlık ayağında ‘idare payı'' için tekliflerini 70 milyon TL''den 147.5 milyon TL''ye kadar çıkardıklarını hatırlatan Aşçıoğlu İnşaat Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, "Çok iyi bir teklif verdiğimize inanıyorum" dedi. Aşçıoğlu, rakip firmadan 20 milyon lira daha fazla teklif yaptıklarını hatırlatarak "O an ihaleyi kazandığımızı düşündük" diye konuştu.

Koltuk Başına Maliyet 2 Bin Euro''dan Aşağı Çekilebilir
Seyrantepe Spor Kompleksi''nin yapımının TOKİ''ye ne kadara mal olacağı sorulunca, Ahmet Haluk Karabel şu karşılığı verdi: "İnşaatın yüzde 24''ü bölümü yapıldı. Yüzde 76''lık bölümünün hak ediş ödemek suretiyle tamamlanması için ihale yapacağız. Ali Sami Yen''i daha iyi şartlarda değerlendirerek Seyrantepe''ye aktaracağımız kamu kaynağını en aza indirebiliriz. Dünya standartlarında açılır-kapanır tavanlı 52 bin koltuklu, olimpik nitelikteki bir stadyumun koltuk başına maliyeti 2 bin Euro fakat ihalede bu bedelin aşağıya düşürülmesi mümkün. TOKİ sıkıntıya girmeden bu stadı ve birkaç stadı yapacak güçte."

Polat: Dualarım Kabul Oldu
Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, TOKİ''nin 4''üncü ihaleyi iptal edip, Seyrantepe Stadı inşaatını kendisinin yapacağına dair kararı çok olumlu bulduğunu söyledi. Polat 2 ay önce TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile biraraya geldiğini ve uzun bir görüşme yaptıktan sonra, kendisinin, "Bu işin arkasında Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Bu stadın yapımı ihale bir yüklenici firmaya verilmese bile tarafımızdan gerçekleştirilecek sözünü aldığını" söyledi. Adnan Polat "Şükürler olsun ki Seyrantepe devlet güvencesi altında inşaa edilecek ve gelecek yıl bu aylarda orada yeni sezona merhaba diyeceğiz. Dualarım kabul oldu" dedi. Işın Çelebi de "Bu karar oldukça doğru ve pozitif bir karar" diye konuştu. Çelebi, "TOKİ, Ali Sami Yen arazisinde 10 dönümü yeşil alana ayıracak, Mecidiyeköy Meydanı trafiği rahatlatılacak. Kalan 25 dönümde proje geliştirilecek" dedi.

TOKİ: Önceliğimiz Seyrantepe, Ali Sami Yen İkinci Sırada
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Seyrantepe için yapılan İhalenin Komisyon Başkanı Haluk Karabel, "Bizi öncelikle ilgilendiren Seyrantepe''nin ihalesidir. Şu anda Ali Sami Yen''i biz gündemden ikinci sıraya düşürdük. Yani ikisini birden pat pat pat Eylül ayına yapacağız diye bir kural yok" dedi. Seyrantepe Projesi''nde bundan sonraki sürece ilişkin Hürriyet''in sorularını yanıtlayan Karabel, "Öncelikli olan Seyrantepe inşaat ihalesini bir an evvel yapmak" dedi. Karabel şöyle konuştu: "Ali Sami Yen Stadyumunun olduğu kısmın, bir acelesi yok. Onu İdare, gelir paylaşımı olarak ihale edebilir, arsa olarak değerlendirebilir. Biz Seyrantepe ihalesini yükleniciler arasında ihaleye sunacağız. Uygun teklif vereni davet edeceğiz. Hak edişle ödemeye yapacak olsak da güçlü müteahhit lazım. Proje çok nitelikli."

Güneş Enerjili Olacak
Haluk Karabel, "Türkiye''de bir ilk olarak stadyumun tüm elektrik ihtiyacını güneş enerjisiyle sağlamaya çalışacağız. Eğer ekonomik ve değerlendirebilir görülürse bu konuya da bir an evvel geçmek istiyoruz" dedi. Karabel, dördüncü ihalenin de iptal edilmesinin "bir hayal kırıklığı yaratıp yaratmadığı" sorusuna, "İstekli olan firmalara göre attıkları teklifler uygun olabilir ama bize göre uygun değildi" yanıtını verdi.

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.