Haberler

Projelere halk karar verecek

Tarih: 31 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Meclis Toplantısı''na katıldı.Başkan Karaosmanoğlu Kocaeli''de yapılan çoğu projenin halkın desteği alınarak yapıldığını bundan sonra da halkın görüşleri doğrultusunda projelerin devam edeceğini kaydetti. Başkan Karaosmanoğlu katıldığı KTO Meclisi''nd ki sunumunda, İzmit merkezde yer alan Yürüyüş Yolu''nun güneyindeki caddenin yayalaştırılması, kuzeyindeki caddenin ise metrobüs ulaşımına açılması projesini de kamuoyunun görüşüne sundu. Başkan Karaosmanoğlu, bölge esnafı ve halktan olumlu görüş alırlarsa bu projeyi hayata geçireceklerini söyleyerek, "Esnafımızın ticaretine, insanımızın huzuruna katkı sağlayacaksa bu projeyi hayata geçireceğiz.'' diye konuştu. Toplantıda Büyükşehir''in bugüne kadar yaptığı çalışmalar ve gelecekle ilgili projeleri hakkında sunum yapan Başkan Karaosmanoğlu, ''Sahillerimiz pırıl pırıl oldu. Kavşaklarımızla övünüyoruz. Artık körfezde denize giriyoruz. Denizimizde deniz otobüslerimiz ve vapurlarımız çalışıyor. Alt yapıya büyük önem verdik. Halkımızın nefes alacağı yerler yaptık. Tarihimize, tarihi değerlerimize ve şehrimize sahip çıktık. İşte medeniyet yarışı budur. Medeniyet yarışında Kocaeli olarak önde gidiyoruz'' dedi.

5 yıl önceyle bugün arasında çok fark var

Şehrin dinamiklerinin şehrin sorunlarıyla yakından ilgilenmesi ve kente sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu, konuşmasına şöyle devam etti; ''5 yıl öncesiyle bugün arasında çok fark var. Kentimizin her köşesine köyleri de dahil olmak üzere sahip çıktık. Artık farklı yerlere gidip, nefes alabileceğimiz alanlarımız var. Artık körfezde yüzüyoruz. Birkaç yıl sonra İzmit''in sahillerinde de yüzmeye başlayacağız. 10 adet arıtma tesisimiz var, köylere bile arıtma tesisi yapıyoruz. 5 yıl içinde yeni arıtma tesisleri yapacağız. Dünyanın en temiz sahili bizim sahilimiz olacak. Bu kentin köyleri Avrupa''nın köylerinden daha güzel olacak. İsviçreli, Alman yapıyor da, biz niye yapamayalım. Türkiye çok büyük bir ülke. Benim mühendisim, benim teknikerim, benim işçimin kimseden aşağı kalır yanı yok.''

Kentlerin de bakıma ihtiyacı vardır

Kocaeli''nin tamamının Büyükşehir ilan edilmesinin kent için bir milat olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Karaosmanoğlu, ''Köylerimizin yüzde 98''inde suyumuz ve yolumuz var. Susuz köyümüz kalmadı. Dert edinince, sahip çıkınca olmayacak şey yok. Kocaeli''nin tamamı planlandı. Kocaeli''nin tamamının fotoğraflarını çektirip, hali hazır haritasını çıkartıyoruz. Bunları belediyelerimize vereceğiz. Dünyada şehirlerin gelişmesi bu şekilde oluyor. Bir kent planlamayla gelişir. Kartepe''nin zirvesinden köylerimize kadar doğalgaz götürdük. Maşukiye''den Karamürsel''e kadar doğalgazı olmayan köyümüz kalmadı.'' şeklinde konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.