Haberler

Samsun''da tarihi kazı çalışma alanı genişletildi

Tarih: 2 Eylül 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Samsun''da yürütülen, 120 milyon euroya mal olacak Hafif Raylı Sistem inşaatını durduran tarihi mezar veya yerleşim yerinde Samsun''un tarihini değiştirecek bulgulara rastlanırken, kazı alanı genişletildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan ve 15 kilometre uzunluğundaki hafif raylı sistem inşaatı Atakum ilçesi Atakent Mahallesi''ndeki kazı işlemleri sırasında, haziran ayında ekiplerin tarihi taşlara rastlamasıyla durdu. Durumun Samsun Müze Müdürlüğü''ne bildirilmesinin ardından, 3. derece sit alanı olan bölge koruma altına alındı ve bölgedeki raylı sistem çalışmaları durduruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı''na durumun bildirilmesinin ardından, özel izin çıkarılarak Samsun Müze Müdürlüğü öncülüğünde kazı çalışmaları başlatıldı.

Tarihi değiştirecek bukgulara rastlandı

Büyükşehir Belediyesi''nin desteğiyle yaklaşık 13 haftadır yürütülen kazı çalışmalarında Samsun''un tarihini değiştirecek seramik ve kap parçalarına, yerleşim yerlerine ait olduğu tahmin edilen duvarlara rastladı. M.Ö. 5. yüzyılda ''Klasik Dönem''de kullanılan ''siyah figür tekniği'' ile yapılmış olan tarihi eserler uzmanlarca, Samsun''un tarihini değiştirecek örnekler olarak değerlendirildi. Samsun''un M.Ö. 1. yüzyıldan sonra Helenistik Dönem''de yerleşimlerin başladığı tarihte yer alırken, kazı çalışmasında Samsun''da yerleşimin daha eskiye dayandığı ortaya çıktı. Kazı alanı elde edilen bulgular nedeniyle genişletildi. Bölgede 2 ayrı noktada geniş kapsamlı kazı çalışmaları yapılması kararlaştırıldı. Kazı nedeniyle ise raylı sistem çalışmalarına kazı bölgesinde ara verilmek zorunda kalındı. Bölgede daha önce boru hattı döşenmesi nedeniyle tahribat oluştuğu kaydedildi.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürü Muhsin Endoğru, kazı çalışmalarında çeşitli bulgulara rastlandığını, kazı bölgesindeki çalışmaların genişletilerek sürdüğünü kaydetti. Kazıyla ilgili rapor hazırlayacaklarını, net sonuçların o zaman belli olacağını ifade eden Endoğru, sit alanının durumuyla ilgili Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun karar vereceğini belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.