Haberler

İlk imparator Augustus''un başı bulundu

Tarih: 3 Eylül 2009 Kaynak: NTVMSNBC
Denizli''deki Leodikya Antik Kenti''nde süren kazı çalışmasında, ilk imparator Augustus''un heykelinin başı bulundu.

Eskihisar köyü yakınlarındaki Leodikya Antik Kent''inde 7 yıldır süren, Profesör Celal Şimşek başkanlığındaki kazıda, bir örneği sadece Roma Vatikan Müzesi''nde olan, İmparator Agustus heykelinin başı bulundu.

Kazı heyeti başkanı Şimşek, Agustus''un, Roma İmparatorluğu''ndaki cumhuriyet dönemini kapatıp, imparatorluk dönemini başlatan ilk tanrı imparator olduğunu anlattı.

İşçilik Yönünden En Kaliteli Olanı
Şimşek, ''''İmparator Augustus''un heykeline ait baş, işçilik yönünden en kaliteli olanıdır. Şimdiye kadar dünya müzelerinde sergilenen Augustus başları arasında en iyi olanıdır'''' dedi. Şimşek şöyle devam etti: ''''Bunun yanında birçok heykel ve başları bulduk. Mesela Afrodit Heykeli bulduk. Bunun yanında, Zeus heykeli, Artemis Heykeli bulduk. Gerçekten bu yıl çok yoğun ve bereketli bir kazı sezonu yaşıyoruz. Çok kısa bir sürede modern bir müze yaparsak, bunlar milyonlarca kişinin izleyebileceği şekilde sergilendiğinde Türkiye''nin tanıtılmasına büyük katkı sağlayacak.

Amacımız Arkeolojik Parkı Oluşturmak
Başlarda sabah 6''da başlıyordu çalışmamız. Ama biraz hava karanlık olmaya başladığı için 6.30''da başlıyoruz artık ve 7''ye kadar çalışmalarımız devam ediyor. 120 işçi var şu anda alanda ve teknik heyetle birlikte 200 kişi çalışıyoruz. Hem restorasyon çalışmaları hem de kazı çalışmalarını bir arada yürütüyoruz. Amacımız yaşayan bir arkeoloji parkı oluşturmak. Onun için de kazı ve restorasyonların bir arada yürütülmesine özel gösteriyoruz.

Leodikya, özellikle 7.yüzyıldan sonra başlayan koyu Hıristiyanlık dönemindeki tahribatları pek yaşamamış bir antik kent. Ama daha sonraki dönemlerde kireç ocağı olarak, taş ocağı olarak kullanılmış... Leodikya, Batı Anadolu''nun en büyük antik kentlerinden birisi, 5 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Bu anlamda da çok önemli tabii ki.

Gövdeyi Arıyoruz
Gövdeye ulaşmak için de çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. İnşallah gövdeyi de bulduktan sonra başı gövdeye oturtup güzel haberi vereceğiz.''''

6 bölgede kazı ve restorasyon çalışmasını sürdüren 250 kişilik grup, şimdi de Augustus''un gövdesini arıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.