Haberler

Köylülerin Dikkati 5 Bin Yıllık Höyüğü Ortaya Çıkardı

Tarih: 5 Ekim 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Kütahya''da, kömür işletmesi arazisinde köylülerin eski eserler bulunduğunu fark etmesi üzerine yapılan kazıda, 5 bin yıl öncesine ait yerleşme ortaya çıktı.

Kütahya Müze Müdürlüğünde görevli arkeolog Özcan Şimşek, höyüğün, merkeze bağlı Arslanlı köyü yakınında, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) arazisinde yer aldığını söyledi.

Burada iş makinesiyle dekapaj yapılırken eski eserler bulunduğunu Ağızören köyünden birkaç yurttaşın fark ettiğini ve durumu Kütahya Müze Müdürlüğüne bildirdiklerini belirten Şimşek, arkeologların incelemesi sonrasında höyük olduğuna karar verilen tepenin kazılması için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurulduğunu ifade etti.

Şimşek, Bakanlıkça onay verilmesinin ardından bir ay önce 30 işçiyle kazılara başlandığını ifade ederek, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünün, Seyitömer Höyüğü''nde yürüttüğü kazılarda görevli öğretim üyeleri ve işçilerin dahil olmasıyla kazı ekibinin genişlediğini anlattı.

''''Dragline'''' adı verilen iş makinesinin yer değiştirmesi birkaç ay sürdüğünden bu makinenin şu anda çalışamaz durumda olduğunu dile getiren Şimşek, kurtarma kazısını kısa sürede bitirip kömür çıkarılmasına devam edilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Şimşek, şöyle konuştu: ''''Dekapaj sırasında tarihi buluntular olduğunu gören bazı köylülerin durumu bildirmesiyle höyükte kurtarma kazısına başladık. Bir aydır yürüttüğümüz çalışmalara SLİ, her türlü desteği sağladı. Ayrıca DPÜ Arkeoloji Bölümünden öğretim üyeleri ve öğrenciler de destek verdi. 2 Ekimden bu yana 130 işçiyle devam ettirdiğimiz kazıyı 11 Kasıma kadar bitirmeyi hedefliyoruz.

Höyüğün üst bölümlerinde Roma dönemine ait evler ve mekanlar olduğunu ifade eden arkeolog Özcan Şimşek, ''''Daha alt bölümlerde Erken ya da Orta Tunç Çağı yerleşmeleri olduğunu buluntulardan anlayabiliyoruz. Yani burada günümüzden 5 bin yıl öncesine ait yerleşme var. En son yerleşmenin MS 3-4''üncü yüzyılda Roma döneminde olduğunu sanıyoruz'''' dedi.

Seyitömer Höyüğü''ne yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yeni bulunan höyüğün, SLİ''nin kömür çıkarma çalışmalarını etkilediği için bir an önce kaldırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Bilgen, burada bir ay çalışıp kurtarma kazısını tamamlamayı hedeflediklerini anlattı.

Prof. Dr. Bilgen, dekapaj sırasında höyükte bulunan çok sayıda tarihi eserin tahrip olduğunu dile getirerek, ''''Bu höyüğün yaklaşık 2 metre yükseklik, 2 bin metre kare alana sahip olduğunu tahmin ediyoruz'''' dedi.

Seyitömer Höyüğü ile bu höyük arasında bağlantı olduğu yönünde ip uçları elde ettiklerini anımsatan Prof. Dr. Bilgen, şöyle devam etti: ''''Seyitömer Höyüğü ile burası arasında kesinlikle bağlantı var. Seyitömer Höyüğü çok büyük bir üretim yeri. Asıl ticaretin döndüğü, büyük atölyelerde seramik, metal ve kile dayalı üretim yapılan, her şeyin asıl üretildiği yer burası. Diğeri daha küçük ve belki çok uzun dönem oturulmamış.

Ancak uzun dönemler tarım yapılmış. Orada bulunan seramiklerle buradaki buluntular arasında bir paralellik olduğunu düşünüyoruz. Bu iki höyükte yaşayanların mutlaka kültürel bir işbirliği halinde olduğunu anlıyoruz.''''

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.