Haberler

“Bu kafayla İzmir’e yatırım zor gelir”

Tarih: 23 Ekim 2009 Kaynak: Milliyet
Böyle diyen Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Güzelbahçe''de yapacakları projeye 3 aydır ruhsat alamadıklarını, vazgeçmeyi bile düşündüklerini söyledi.

Ekonomik krizin etkilerini hala hissettirdiği bu günlerde İzmir''de inşaat alanındaki yatırımların bürokrasi ve bazı keyfi uygulamalar yüzünden geciktiği iddia edildi. İnşaat sektörü temsilcileri sistemdeki belirsizliklerden, birçok projede kişilere kalan insiyatiflerden ve başka şehirde olmayan kurullardan şikayet ediyor. Yaşanan örnekler "Bu kafayla İzmir''e yatırım gelmez" diyenleri haklı çıkarıyor.

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan temmuz ayında Güzelbahçe Belediyesi''ne "Dört Mevsim Konakları" inşaat ruhsatları için başvurduklarını ancak 3 aydır bir harita mühendisini aşamadıklarını açıkladı. Aslan şunları söyledi:

Ege-Koop''u bıktırdılar
"Harita mühendisi arkadaş 3 aydır bizi oyalıyor. Biz bu konuda Büyükşehir Belediyesi ile Bayındırlık Bakanlığı''ndan görüş sorduk. Güzelbahçe''deki harita mühendisinin yanlış yorumlar yaptığını söylediler.Orada 140 villa olacak. 80 milyon TL''lik yatırım var. 200 kişiye iş sağlanacak. Bürokratik engeller nedeniyle projeden vazgeçmeyi bile düşünüyoruz. O aşamaya geldim. O harita mühendisinin imzası olmadan imar müdürlüğü ruhsat vermiyor. Burada bir keyfilik var. Maalesef İzmir''de yaptığımız projelerde belediyelerden çok fazla destek göremiyoruz. Bir tek Karşıyaka Belediyesi oradaki projemizde önemli kolaylıklar gösterdi. Belediye başkanlarının görevi halka hizmettir. Kral gibi davranmak değildir. Bu kafayla İzmir''e yatırım zor gelir" dedi.

Milyar dolarlık yatırım bekliyor
Folkart Yapı Genel Müdürü Mesut Sancak dünyada 4 trilyon dolarlık bir inşaat sektörünün var olduğunu hatırlattı. Sancak, "Bu sektörde iş yapan insanların önünü açmak gerekir. Böyle olmadığını görüyoruz. Sistemde belirsizlikler var. Kişilerin insiyatifine kalıyor. Bir de İzmir''de Yüksek Yapılar Kurulu var. 13 kat üstü büyük binalar için bu kurulun onayı gerekiyor. Kurul çok az ilde var. İşleri uzatıyor " dedi.
Alsancak ile Turan arasındaki 450 hektarlık alandaki "Yeni İzmir" projesinin imar planlarının iptal edilmesinin de yatırımların gecikmesine neden olduğunu söyleyen Sancak şöyle konuştu: "Burada yapılacak 20 proje var. Toplam 2 milyar dolarlık bir yatırım olacak. 10 bin kişiye iş sağlanacaktı. Açılan davalar bu yatırımları en az 2-3 yıl geciktirecek. Mahkeme kararlarına göre bu yatırımlar tamamen suya düşebilir.

Şehrin kötü şöhreti var
Megapol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir de küreselleşen dünyada şehirler arasında kıyasıya rekabetin yaşandığını vurguladı. Gökdemir, "Bu rekabette öne geçmek için yatırımcıların teşvik edilmesi gerekiyor. Fakat İzmir''in bu konuda diğer şehirlere göre geride kaldığını görüyoruz. Öncelikle İzmir''de yasa ve yönetmelikler Türkiye''nin değer şehirlerine göre çok katı uygulanıyor. Bir esneklik sağlanmıyor. Örneğin Türkiye''de Sığınak Yönetmeliği bir tek İzmir''de uygulanıyor. Bu konuda Bayındırlık Bakanlığı''nın ‘gerekli değil'' diye görüşü bile var. Bir tek İzmir''de bütün yapılarda sığınak yeri ayrılıyor. Diğer şehirler bu sorunu bir şekilde aşıyor. Ama İzmir''de aşılamıyor." dedi.

İzmir''in üzerinde olumsuz bir havanın da var olduğunu ifade eden Gökdemir şöyle konuştu: "Bu havayı kaldırmak gerekir. Şehrin kötü şöhretle anılmasına neden olan uygulamalar var. Basmane''deki Dünya Ticaret Merkezi''nin uzun yıllardır çukur şeklinde kalması bu kötü şöhretin önemli nedenlerinden biri. İzmir''de yetkililerin el ele verip bu sorunu çözmeleri şarttır."

Ege-Koop''un ruhsatı verilecek
Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Ege-Koop''un proje ile ilgili olarak 2 Temmuz''da başvurusunun olduğunu vurgulayarak, "İşlemleri sürüyor. Eksikleri vardı, tamamlanıyor. Bir de taleplerinde bir değişiklik olmuş. Güzelbahçe Belediyesi''nin kadro sıkıntısı da var. Bu nedenlerle bazı gecikmeler olabilir. Fakat burada memurları suçlamak doğru olmaz. Ege-Koop''un talepleri birkaç hafta içinde sonuçlandırılacak" dedi.

Yasal süreçlere uyulursa gecikmez
Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal toplumun ve kentlerin belirli kurallar içinde gelişmesi gerektiğini hatırlattı. Topal şu bilgileri verdi: "Elbette kentlerde bazı kuralların olması ve bunların uygulanması doğaldır. Olumsuz yapılaşmalar önlenmelidir. Yatırımlarda da gecikme olmaması lazım. Zaten yasal süreçlere uyan yapılarda gecikme de olmaz. Bu arada kentin planlı gelişim alanlarına da ihtiyacı var. Alsancak ile Turan arası da böyle bir gelişim alanı. Bu bölgedeki sorunun bir an önce çözülmesi gerekir" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.