Haberler

Dünyanın Üçüncü Büyük Camisi Cezayir''e

Tarih: 26 Ekim 2009 Kaynak: NTVMSNBC Emlak

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Cezayirli yetkililere, "İşi Türk müteahhitlerine verin." talebinde bulundu.

Cezayir, dünyanın en büyük camilerinden birini yaptırmak için kolları sıvadı. 5 milyar dolara mal olması beklenen caminin inşaat ihalesine Türk şirketleri de katılacak.Kuzey Afrika''nın 34 milyon nüfuslu ülkesi Cezayir, dünyanın üçüncü büyük camisini yaptırmaya hazırlanıyor. Türk firmaları, çevre düzenlemesi ve külliye binalarıyla birlikte toplam 5 milyar dolara mal olması beklenen caminin inşaatına talip oldu.

20 hektar alan üzerine yapılacak Cezayir Camii''nde aynı anda 40 bin kişi namaz kılabilecek. Yapı, Pakistan''ın İslamabad kentindeki Kral Faisal Camii ve Fas''ın ünlü şehri Kazablanka''daki Kral 2. Hasan Camii''nin ardından dünyanın en büyük üçüncü camisi olacak. Önceki gün Türkiye-Cezayir İş Forumu''na katılmak üzere beraberinde kalabalık bir heyetle bu ülkeye gelen Dış Ticaret''ten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye''nin Cezayir Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı''nın, büyükelçiliğin rezidansında onuruna verdiği yemeğe katıldı. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Çağlayan, Cezayir''in açacağı cami ihalesine katılan Türk firmalarına hükümet olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Müteahhitlere ihaleye gerekirse konsorsiyumlar kurarak mutlaka girin çağrısında bulunan Bakan Çağlayan, Cezayir makamlarına da, "Bu işi en iyi yapacak olan Türk firmalarıdır. Bir gayrimüslimin cami yapması ile bir Müslüman''ın hissederek yapması çok farklı şey." mesajı gönderdi. Başkent Cezayir''de yapılacak caminin mimari projesini Almanlar hazırladı. Önümüzdeki günlerde de inşaat ihalesine çıkılacağı öğrenildi. Öte yandan Bakan Çağlayan''ın Cezayir ziyaretinde önemli iş bağlantıları da yapıldı. İlk planda 8 Türk firması, yaklaşık 100 milyon dolarlık kontrat imzaladı. Çağlayan, TPAO''nun da Cezayir''in güneyinde petrol arama ruhsatı almak için 20 Aralık''ta yapılacak ihaleye girmeyi hak ettiği bilgisini verdi. Zafer Çağlayan, ihracatçıları rahatlatmak için Eximbank''ın görev alanında değişiklik yapılacağını vurgularken, bankanın müşavirlik ve mühendislik kesimine de teminat vermesini sağlayacaklarını bildirdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.