Haberler

Gölköy Kalesi arkeolojik sit alanı olacak

Tarih: 27 Ekim 2009 Kaynak: Sabah

Ordu''nun Gölköy ilçesinde bulunan Gölköy Kalesi''nin arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmesiyle ilgili çalışma başlatıldı.

Gölköye Aybastı karayolu üzerinde milattan önce 3.ve 4. yüzyıllarda Pers Kralı Dara tarafından yaptırıldığı söylenen, çok büyük ve geniş bir kaya kütlesi üzerine surlar yapılarak inşa edilmiş Gölköy Kalesi turizm için önemli bir potansiyel oluşturuyor. Sahil yerleşmeleri olan Perşembe ve Piraziz dahil çok geniş bir alana hakim, uzun asırlar boyunca gözetleme, savunma ve sığınma amaçlı olarak değişik kavimler tarafından kullanılış Gölköy Kalesi ilgi bekliyor.

Osmanlılar zamanında da birkaç yüz yıl aynı amaçlarla kullanılmış, 18. sırdan sonra önemini yitirmiş Gölköy Kalesi, ilçe merkezine 4 kilometre mesafede olmasına rağmen zaman içinde tamamen harabe haline geldi. İlçe gezileri sırasında tarihi kale dikkati çeken Ordu Valisi Orhan Düzgün, kalenin durumuyla ilgili yakından ilgilendi. Kalenin ''Arkeolojik SİT Alanı'' ilan edilmesiyle ilgili olarak çalışma başlatılacağını ifade eden Vali Düzgün, "Ordu''nun en eski kalelerinden olan Gölköy Kalesi''nin içerisindeki araziler şahıslar tarafından tapulanmış. Kadastronun yeni geçtiği köyde, kadastro mahkemesine dava açılmış ve halen dava sürüyor. Turizme açılması gerekirse önce tapu işinin halledilmesi gerekiyor. Gerekirse kamulaştırılabilir" dedi.

Kalenin SİT alanı ilanı edilmesiyle mülk sahiplerinin tasarruflarının sınırlanacağını ifade eden Vali Düzgün,"Burası şahısların olabilecek bir yer değil. Burada bir eksiklik olmuş, arkeolojik SİT ilan edilmemiş. Edilseydi sıkıntı ortadan kalkacaktı. Kültür Varlıkları ve Tabiatları Koruma Kurulu''na bir yazı yazacağız. SİT alanı edildikten sonra buradaki mülk sahibinin tasarrufları sınırlanır. Burası SİT alanı ilan edilince kimse rastgele ekip dikemez. Kale ayrıca gidiş yolunda bulunan Aydoğan Yaylası ve Ulugöl''ün değerini arttırır" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.