Haberler

Antalya Limanı yolcu salonu yenileniyor

Tarih: 22 Ocak 2010 Kaynak: NTVMSNBC Emlak
Global Yatırım Holding, Çelebi Holding ve Antmarin ortaklığında işletilen Antalya Limanı''nda yolcu salonu yenilenecek ve yolculara çadırda hizmet verilecek. AK-İŞ Denizcilik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ata Küner, Avrupa''nın en büyük kruvaziyer şirketlerinden Alman AIDA''nın Antalya''ya 27 sefer düzenleyeceğini söyledi.

AIDA''nın Antalya Limanı''nı ''İndi-Bindi'' limanı olarak belirlediğini anlatan Küner, limanda yolculara hizmet verecek yolcu salonun çok eski olduğunu belirtti. Limanlardaki yolcu salonlarının bir ülkenin imajını doğrudan etkilediğine işaret eden Küner, yıllardır söylemelerine rağmen Antalya Limanı''na modern yolcu salonu yapılamadığından yakındı.

Alman sermayeli AIDA kruvaziyer şirketi yöneticilerinin Antalya''ya gelerek limanda incelemelerde bulunduklarını ve yolcu salonunu görünce şaşkınlığa uğradıklarını anlatan Küner, liman yetkililerinin, yolcu salonunun yıkılıp yenisinin yapılacağını bildirdiklerini kaydetti.

Küner, çalışmaların altı ay süreceğini ve bu süre içinde çadırlarda hizmet verileceğini kaydederek, bunun ülke turizmini ve imajını gülünç duruma düşüreceğini savundu. Küner, şöyle konuştu: ''''Antalya''ya gelecek yolcu gemilerine çadırda hizmet verilecek. Çok gülünç duruma düşeceğiz. Antalya Limanı''nı işleten üç ortaklı şirket, ortaklar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle limana yatırım yapmıyor. Bu limana Akdeniz''in en büyük yolcu gemisi gelecek. 2 bin yolcu inecek, 2 bin yolcu binecek. Liman işletmesi yolcu salonunu yıkacağını söylüyor. Bu süre içinde de yolculara ve gemi mürettebatına çadırda hizmet vermeyi planlıyor. Bu geminin geleceği bir yıl önce belli oldu. Bir yıldır liman yöneticilerini ve burayı işleten şirketi uyarıyoruz. Bu süre içinde bir yatırım yapılmadı. Gemi 23 Nisanda seferlere başlayacak. Nasıl hizmet verilecek, nasıl olacak bunu anlamak mümkün değil. Antalya''ya Türkiye''ye çok büyük kötülük yapılıyor.''''

Küner, AIDA gemisi tarafından 2010 yılında 40 bin paralı zengin Avrupa''lı turistin Antalya''ya geleceğini sözlerine ekledi.

Yolcu salonunun yıkılarak yerine yenisinin yapılması altı ay sürecek. Bu süre içinde Antalya Limanına gelecek gemilere ve yolcularına, 2 bin metre kare alan içinde çadır kurulacak. Turistler ve gemi mürettebatı ile burada görev yapacak personel konteyner odalarda görev yapacak.

Öte yandan Liman işletmesi yetkilileri, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi vermek istemediklerini bildirdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.