Haberler

Kocaeli Dünyaya Model Olacak

Tarih: 22 Ocak 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2010-2011 yılında hayata geçirmeyi planladıkları 131 projeyi açıkladı. Kocaeli''nin büyükşehir ünvanını almasının ardından sınırlarının 110 kat genişlediğini kaydeden Karaosmanoğlu, "Hedefimiz dünyanın model alacağı bir Kocaeli meydana getirmek" dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2010-2011 yılında hayata geçirmeyi planladıkları 131 projeyi açıkladı.Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Plaj Yolu''ndaki Bilim ve Teknoloji Kulübü''nde düzenlediği basın toplantısında, 2010-2011 yatırım programını açıkladı. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker, Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, ilçe belediye başkanları, büyükşehir yetkilileri, daire başkanları ve çok sayıda köşe yazarı ile gazeteci katıldı. Büyükşehir Belediyesi''nin 2009 yatırımlarının tanıtıldığı slayt gösterisinin ardından konuşan Karaosmanoğlu, "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak, hizmet yarışında 6 yılı geride bırakmak üzereyiz. Bu yarışı başarılarla, zaferlerle, rekorlarla donattık. 6 yıl önce, millet mührü bize verdiğinde, şehrimiz, adeta sahipsiz ve başıboş kalmıştı. Birçok hayati meselesi ihmal edilmişti. Yanlış planlanmış, yanlış yönetilmişti. Alt yapı şehri taşımıyordu. Dereler sürekli taşıyor, düşen yağmur gidecek kanal bulamıyordu. Dünyanın en güzel körfezinin yanı başında yaşıyor, ama sahile, denize ulaşamıyorduk. Kimse o denize girip iki kulaç atamıyordu" dedi.

Büyükşehir olduktan sınra 110 kat büyüdü

Kocaeli''nin büyükşehir ünvanını almasının ardından sınırlarının 110 kat genişlediğini kaydeden Karaosmanoğlu, "Bu büyük unvana yakışır hizmetler gerekiyordu. Büyük düşündük, büyük işler yaptık. 6 bin kilometrelik çalışmayla Kocaeli''den Çin''e kadar alt yapıyı yeniledik. Şehrin tamamına doğalgaz getireceğiz derken, bu vaadimize dudak bükenler oldu. Cesur olmasaydık, ne İZGAZ''ı diriltebilirdik, ne de köylere kadar doğalgaz götürebilirdik. Milyonlarca ağaç diktik. Kişi başına düşen yeşil alanı tam 4 kat artırdık. Şehrin gri rengini yeşile çevirdik. Başta Sekapark olmak üzere şehrimizi Marmara''nın faaliyet merkezi haline getirdik. Bu şehirde yapılan her etkinliğe, gençlik ve çocuk şölenlerine, festivallere, konserlere, sportif faaliyetlere on binlerce kişi katıldı" diye konuştu.

Gebze''ye arıtma tesisi yapılacak

Belediyenin 2010-2011 yılı çalışmaları yol imarı, su arıtma tesisleri, ağaçlandırma, sosyal tesisler başta olmak üzere toplam 131 projeden oluşacak. Açıklanan projelerin içinde en çok dikkat çeken Gebze Arıtma Tesisi oldu. Halen tüm atık suları denize giden Gebze''de 52 milyon TL''ye mal olacak arıtma tesisi bölgeye hizmet verecek. Proje 2011 yılının başlarında bitecek. Projeler çerçevesinde ayrıca D-100 karayolunun Kocaeli bölgesinde geçen kısmının tamamına yakını köprülü kavşaklarla transit hale getirilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.