Haberler

Ruhsatsız "Suada"ya gecekondu prosedürü

Tarih: 22 Ocak 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Erhan Öztürk
Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri, "Tapusuz gecekondu ile denizin ortasında kaçak yapılıp, ruhsatsız çalıştırılan Suada arasında hiç fark yok. İşletmeyi mühürleyeceğiz" dedi.

Boğaziçi İmar Müdürlüğü, Galatasaray Adası üzerindeki Suada işletmecileri hakkında ''tapusuz arazide kaçak inşaat yapmak''tan 21 Aralık''ta suç duyurusunda bulundu. Bu gelişmenin ardından Galatasaray Spor Kulübü tarafından Reina''nın işletmecisi Mehmet Koçarslan''a yıllığı 400 bin dolara kiralanan Suada''nın mühürlenmesi gündeme geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri, "Yasal prosedürler neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Tapusu olmayan alanlarda yapılan gecekondu ile denizin ortasında olan ve tapusu olmayan Suada arasında hiçbir fark yok. Adaya 775 sayılı yasa çerçevesinde suç duyurusunda bulunuldu. Biz bu yapılaşmayı kaçak gecekondu, yapı yapma maddesinden değerlendirdik. Önümüzdeki günlerde işletmeyi mühürleyeceğiz" dedi.

Ruhsatsız çalıştırılıyor

İstanbul'' un en popüler mekanları arasında gösterilen ve önemli davetlere ev sahipliği yapan Suada''da yapılan kaçak bölümlerden dolayı Beşiktaş Belediyesi sözkonusu işletmeye ruhsat vermedi. İlçe belediyesi zabıta ekipleri de tutanak tuttu. Kuruçeşme''de oturan bazı vatandaşlar, "Sahil şeridinde de düzenlemeler yapılıyor. Ağaçlar yerinden sökülerek kaldırımlar için otoparka dönüştürülüyor" şikâyetleri geldi.

Eklentiler yapıldı

Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri, 21 Aralık''ta yaptıkları kontrollerde daha önce işletmecilerin "Yıkıp eski haline getireceğiz" sözünü tutmadıklarını gördü. Yapılan incelemelerde Koçarslan tarafından kiralanmasından sonra Galatasaray Adası''nda bulunan yapıya ek bölümler yapıldığı belirlendi. Balık restoranının üzerine cam bölümlerle eklentiler yapıldığı, adanın çevresine yaklaşık 2.5 metre boyunda yükseltilerek iskele kurulduğu, havuz çevresinin genişletilerek ortadan bölündüğü belirlendi ve bunların yıkım kararı alındı. Aynı gün Suada işletmecileri hakkında ''tapusuz arazide kaçak inşaat yapmak''tan suç duyurusunda bulunuldu. İşletme ruhsatı olmayan Suada''ya yapılan suç duyurusu çerçevesinde savcılığın dava açması bekleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.