Haberler

İstanbullu Antalya''nın konut trendlerini de değiştirdi

Tarih: 2 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet Emlak
Antalya, rüyaların kentidir. İşte bu yüzden denizi olsun ya da olmasın metropolde yaşayan insanların çoğu, bir gün Antalya''ya yerleşmek hayali kurar.

Antalya, rüyaların kentidir. İşte bu yüzden denizi olsun ya da olmasın metropolde yaşayan insanların çoğu, bir gün Antalya''ya yerleşmek hayali kurar. İnsanların önemli bir kısmı bu hayali gerçekleştirmiş olmalı ki, Antalya''daki konut trendleri de epey bir değişmiş durumda.

Antalya''ya yakından bakanlar kentteki yapı trendlerinin epey bir değiştiğini görecektir. İşte Antalyalı, bu değişikliğin ana nedeni olarak başta İstanbulluların bu kente yerleşmesini, daha sonra Ankaralıları gösterir. Artık, bu kentte, geçmişin aksine stüdyo dairelere ve denize sıfır dairelere talep arttı. Bir diğer değişiklik de eskiden giriş katlarına ilgi gösterilmezken, şimdi bunların da çok tercih ediliyor olması.

Öte yandan, Antalya''yı tek değiştirenin yerli turistler olmadığı kuşku götürmez. Antalya''nın Fethiye, Kaş, Kalkan ve Kemer''den doğu bölgesindeki Alanya''ya kadar tüm turizm bölgelerindeki yapı sektörünün genelde yabancılara yönelik yapılarla çevrelenmiş olduğu malum.

Alanya''da Kayı Gayrimenkul Müdürü Serdar Keskin''in de belirttiği gibi artık bir ''yabancılar konfederasyonu''ndan söz etmek olası. Hollandalılar Mahallesi, İsveçliler sokağı gibi... Ve bu yerleşimin mimaride de değişiklikler yarattığı kuşku götürmez bir başka gerçek. Tıpkı Belek''te de olduğu gibi.

DÖŞEMEALTI''NDA YENİ ANTALYA DOĞUYOR
Antalya''daki değişiklikler bununla sınırlı değil. Yeni gözde yerleşim alanları doğuyor, mesela Döşemealtı gibi. Bölge, yatırımcıların ve ev sahibi olmak isteyenlerin yeni adresi olarak gösteriyor. Nem oranının kent merkezine göre daha düşük olması ve etrafının çam ağaçlarıyla çevrili olmasının yanı sıra kent merkezine sadece 10 kilometre mesafede olması da bölgenin yerleşimdeki çekiciliğini sağlayan etkenlerin başında geliyor.

Öte yandan Döşemealtı''nda bir de vakıf üniversitesinin kurulacak olması; bu coğrafyanın yerleşimdeki cazibesini artıran bir diğer etken olarak algılanıyor. Hatta öyle ki Döşemealtı, geleceğin ''Yeni Antalya''sı olarak da düşünülüyor

Bu noktada hemen belirtmek gerekiyor, Döşeme altı Belediyesi''nin ihale yöntemiyle satışa çıkardığı Altınkale Mahallesi''ndeki 196 parça arsa 29 bin TL''den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Arsaların tümü villa statüsünde ve büyüklükleri de 445 metrekare ile 1.059 metrekare arasında değişiyor.

ANTALYA''NIN İNCİLERİ KONUMUNU KORUYOR
Döşemealtı, yeni bir yerleşim alanı olarak doğmuş olsa da, Antalya''nın yıllardır incileri olarak konumunu koruyan bölgeler en çok prim yapan yerler olarak konumunu koruyor. Yerleşik Almanların tercih ettiği Alanya çok yüksek primlere olanak verdiği için her daim gözde. Kaş - Patara bölgesi ise İngilizlere hitap etmesi nedeniyle fiyatlar açısından oldukça yüksek.

Antalya merkezinde en çok rant yapan yerler ise Konyaaltı ve Lara bandında deni gören gayrimenkuller. Yani, Konyaaltı Caddesi, Arapsuyu, Siteler, Liman ve Gürsu mahalleleri ile Yeşilbahçe, Şirinyalı, Fener ve Eski Lara Yolu.

Merkeze yakın noktalardaki Yeşilbayır, Düzlerçamı, Duacı, Nebiler, Yeniköy, Çığlık, Bayatbademler köyleri ise villa tarzı yaşam alanları için uygun yerler olarak göze çarpıyor. Bu arada bölgedeki konut fiyatlarında son 1 sene içinde yüzde 20 ile yüzde 80 arasında fiyat artışının gerçekleşmesi ise oldukça çarpıcı.

DENİZ GÖREN KONUTLAR 300 BİN TL CİVARINDA
Antalya, fiyat seviyesinin hep yukarı yönlü hareket ettiği kentlerden biri. Şu anda şehir merkezinin iç kısımlarında 80 bin TL ile 180 bin TL arasında fiyatlarla konut edinebilmek mümkün. Deniz görün konutların fiyatları ise 300 bin TL ile 600 bin TL arasında değişiyor.

Kiralamalarda ise ortalama 3 oda 1 salon daireler için kira aralığı 500 TL ile 750 TL civarında. Eğer konutlar, deniz manzarasına sahipse fiyatlar genellikle euro üzerinden belirleniyor. Fiyat aralıkları ise 800 ile 1.000 euro arasında değişiyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.