Haberler

Bolu Dağı''na 75 milyon dolarlık yatırım

Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Sabah
Bolu Dağı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Daylan, Avrupa''nın en büyük tesisinin Bolu Dağı''na kurulacağını belirterek, ''''D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesimine yapılacak olan 630 bin metre kare büyüklüğündeki alış veriş merkezi ve dinlenme tesisinde 2 bin 800 kişiye iş imkanı sağlanacak'''' dedi.

Bolu Dağı Tüneli''nin açılması ile D-100 kara yolunun ''''Bolu Dağı'''' kesiminde bulunan esnafların iş yapamamasıyla ve iş yerlerinin tek tek kapanmasıyla birlikte bir araya gelen esnaflar tarafından oluşturulan Bolu Dağı A.Ş. Bolu Dağı Tüneli yan tarafından bulunan araziye alışveriş merkezi ve dinlenme tesisi yapılıyor.

Toplam maliyeti 75 milyon dolar olarak açıklanan yatırım, 2011 yılı içerisinde bitirilecek. Yapılacak olan tesis Bolu''ya 8 kilometre uzaklıkta olacak. Toplam yüz ölçümü 630 bin metre kare olacak olan tesis içerisinde bir adet 60 bin metre kare kapalı alan bulunacak.

''''Bolu Dağı tekrar canlanacak"

Yapımı devam eden tesis hakkında AA muhabirine açıklama yapan Bolu Dağı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Daylan, Bolu Dağı Tüneli açılmadan önce Bolu ile Kaynaşlı Sapağı arasında 153 işletme bulunduğunu anımsatarak, ''''Tünel açıldıktan sonra bu işletmelerin büyük bir çoğunluğu kapandı. Bu işletmelerde çalışan 3 bin 600 sigortalı işçi bulunuyordu ve bunlar işsiz kaldı. Bu tesisin açılmasıyla yeni iş imkanları ortaya çıkacak. İş yeri kapanan esnafımıza iş yeri imkanı olacak. Burada yöresel ürünlerin satılacağı alanlar yapılacak. 500 metre karelin köy ürünlerinin satılacağı bir pazar yeri düşünüyoruz. Köylülerimiz kaybettikleri gelirleri tekrar kazanma şansı elde edecekler. Tesisin tamamlanmasıyla Bolu Dağı tekrar canlanacak'''' diye konuştu.

Daylan, tesisin inşaatına geçen yıl başladıklarına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

''''Geçen yıl iki köprünün inşaatına başladık ve birini bitirdik. Bitirdiğimiz köprünün üzerinden kuzeyden güneye hafriyat çalışmalarına başladık. Kış mevsimi dolayısıyla şantiyeyi kapattık ve havaların ısınmasıyla birlikte çalışmalara tekrar başladık. Projemizde 60 bin metre karelik kapalı alan bulunuyor. 50 bin metre karelik alanında büyük bir alışveriş merkezi olacak. Bolu ve Düzce illerinin tanıtımına ve turizmine katkıda bulunmayı amaçlayan Bolu Dağı A.Ş. inşa edeceği tesisler içerisinde konforlu bir termal otele yer vermeyi planlıyor. Bu doğrultuda Bolu''da bünyesinde toplanan bin yatak kapasitesine sahip termal otel de inşa edecek.''''

Bolu Dağı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Daylan, yapılacak olan tesisin bölgenin en büyük alışveriş merkezi olacağını öne sürdü. Daylan, şöyle konuştu:

''''Avrupa''nın en büyük otoyol tesisi Bolu Dağına kurulacak. Merkezimizin içerisinde 110 adet iş yeri olacak. 2 bin 800 kişiye iş imkanı sağlanacak. 2011 yılının ortalarında tesisi hizmete açacağız. Otoyoldan günlük ortalama 23 bin araç geçiyor. Biz bu araçların 4''te birini tesislerimizde ağırlamayı düşünüyoruz. Yaklaşık 60 bin civarında misafirimiz olacak diye hesaplıyoruz.''''
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.