Haberler

Tartışılan müze açılıyor

Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Vatan
"Darwin''in evrim teorisini kanıtladığı için kapatıldığı savunulan müze Eylülde açılıyor
''Darwin''in evrim teorisini kanıtladığı için'' kapatıldığı savunulan ve dünyanın sayılı Tabiat Parkları arasında yer alan "Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi" Eylül ayında açılıyor. MTA Genel Müdürü ise "Evrim" iddialarını reddediyor.

Dünyanın önemli müzeleri arasında gösterilen ve yaklaşık 5 yıldır kapalı bulunan MTA bünyesindeki, "Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi"nin Eylül 2010 tarihi itibariyle ziyaretçilere açılacağı bildirildi. Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürü Mehmet Üzer, 2004 yılında yeni binasına taşınan ve kısa bir süre sonra da inşaat hataları ve "çürük raporu" nedeniyle can güvenliği kalmadığı belirlenerek Temmuz 2005 tarihinde genel ziyarete kapatılan müzenin tamamen yenilendiğini söyledi. Yenilenme çalışmaları kapsamında yaklaşık 2,5 milyon lira harcama yapıldığını anlatan Üzer, bina onarımını yapan şirketin 1 Ağustos 2010 tarihinde MTA''ya teslim edeceğini, ardından 1 ay boyunca sergi malzemelerinin yerleştirileceğini ve Eylül 2010 tarihi itibariyle de müzenin genel ziyarete açılacağını söyledi. CHP Milletvekili Yılmaz Ateş''in müzenin yıllardır kapalı tutulmasıyla ilgili olarak, "Bana gelen bilgilere göre müzede sergilenen eserler Darwin''in evrim Kuramı''nın doğru olduğuna işaret ettiği için müzeyi açmak istemiyorlarmış... " sözlerinin hatırlatılması üzerine Üzer, "Kesinlikle doğru değil, yeni müze binasının inşaat ve yapısal hasarlardan dolayı can güvenliğinin bulunmaması nedeniyle genel ziyarete kapalı. Enstitü bölümünde bilimsel çalışmalar da devam ediyor, bilime engel olmayız" dedi. Türkiye''nin tek, dünyanın ise sayılı tabiat tarihi müzelerinden biri olarak gösteriliyor. Kapanmadan önce 5 bin materyal sergileniyordu.

Evrimin izlerini taşıyor

MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer (üstte) müzenin bina sorunu olduğu için kapatıldığını söylüyor. Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi 1935 yılında Atatürk''ün emri ile kuruldu. Kapanmadan önce yılda 300 bin kişinin ziyaret ettiği müzede, ay taşı, yıldırım taşı, göktaşı, omurgasız ve omurgalılara, memelilere ve primatlardan modern insana geçiş sürecine ait örnek ile, 140 milyon yıl önce etobur dinozor Allosaurusa, 15 milyon yılı aşkın yaşlı mastodont fosili, Kahramanmaraş''ta bulunan ve Milattan Önce 1500 yıllarında tarihlenen fil iskeleti, karaya vuran güncel uzun balina iskeleti de bulunuyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.