Haberler

ICOMOS: Emek Sineması’nın “taşınarak” korunması mümkün değil!

Tarih: 30 Nisan 2010 Kaynak: Evrensel
ULUSLARARASI Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye''ye göre Emek Sineması ve çevresinin korunması şart.

BUGÜNE KADAR ULAŞAN EN GENİŞ İÇ MEKAN
ICOMOS Türkiye, yaptığı açıklamada, söz konusu yapıların ayırt edici özelliklerine vurgu yapıyor: "Cercle d''Orient ve Emek Sineması''nın üzerinde konumlandığı yapı adası, 19. yüzyılın ikinci yarısından başlayarak 1960''lara uzanan aralıkta İstanbul''da uygulanmış en gelişkin inşaat tekniklerinin ve bir dizi mimari üslubun düzeyli örmeklerini de içeriyor."

Sadece Emek Sineması''nın İstanbul''da bugüne ulaşmış en geniş iç mekan olduğunu söyleyen konsey üyeleri, ekliyor: "Yapım teknolojisi açısından olduğu gibi, üslupsal olarak da aynen korunması gereken 1. derece eser niteliğindedir. Bu denli önemli bir tarihi mekan, yerinde ve özgün mimarisi ile korunmalıdır."
Konsey, kentsel dönüşüm kapsamında Emek Sineması''nın başka bir konuma, kota taşınarak korunacağını savunmanın, hem koruma ilkelerine aykırı olduğunu hem de teknik olarak imkansız olduğunu ifade ediyor.

Konsey, "Yıkıldıktan sonra benzer bezemeleri üzerinde barındıran bir başka mekan inşa edilmesi kuşkusuz mümkün; ancak, buna tarihsel çevreyi korumak değil, ‘tarihsel gibi gözüken'' yeni bir bina yapmak denir. Koruma ve restorasyon disiplini yeni malzeme ve tekniklerle ‘sözde tarihsel'' mekanlar inşa etme aldatmacasının bir diğer adı değildir" diyor.

ICOMOS Türkiye, "Tarihsel eser ve çevreleri önemseyen duyarlı hiçbir uzman ve yurttaş, bu aldatmacaya kanmayacaktır, kanmamalıdır" diye ekliyor.

ICOMOS KİMDİR?
Amacı, tarihi anıtlar ve sitlerin korunması, muhafaza edilmesi ve değerlendirilmesine yönelik teoriler, yöntemler, tekniklerle ilgili her türlü araştırmayı desteklemek ve yönlendirmek olan, uluslararası ve hükümetler dışı bir organizasyon olan ICOMOS (International Council on Monuments and Sites), 1965 yılında Varşova''da kuruldu.
Türkiye ICOMOS Ulusal Komitesi, amaçlarına uygun olarak uluslararası temaslar da yapmakta olup, 1999 yılında Yunanistan ICOMOS Ulusal Komitesi ile birlikte 1997 yılından beri yaptığı çalışmalar ve bilimsel toplantılar nedeniyle Abdi İpekçi Barış Ödülü''ne layık bulundu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.