Haberler

Belde belediyesinden Roman açılımı

Tarih: 3 Mayıs 2010 Kaynak: NTVMSNBC


Konya''nın Derebucak ilçesine bağlı 1800 nüfuslu Gencek Beldesi, gelmeleri halinde Roman vatandaşlara yer tahsis edilmesiyle ilgili proje hazırlayarak Valiliğe teslim etti.

Derebucak''a bağlı Gencek Belde Belediyesi, Hükümetin ''''Roman açılımı'''' yürüttüğü bir dönemde, talep eden Roman vatandaşların beldeye yerleşebilmeleri için bir proje hazırladı.

Gençek Belediye Başkanı Yusuf Uyar, hazırladıkları bir projeyle güncel nüfusu 1800 olan beldenin kapılarını Türkiye''nin değişik yörelerinde yaşayan roman vatandaşlara açtıkları söyledi.

Uyar, belde merkezi yakınlarındaki Toptaş mevkisinde vatandaşlara ait arazileri Roman vatandaşların yerleşimi için tahsis ettiklerini, bu konuda hazırladıkları projeyi Konya Valiliğine de sunduklarını belirterek, şunları söyledi:

''''Roman vatandaşlarımız bölgemize gelip yerleşmek isterlerse, başımız üzerinde yerleri var. Onlar da bizim kardeşimiz ve onları çok seviyoruz. Belde halkıyla anlaşarak geniş bir alanı onlar için tahsis ettik. Bu yer, beldenin en güzel yeri, bir tarafında gölet bir tarafında Beyşehir Gölü var. Şebeke suyunu da buraya götürdük, imara açmaya hazır hale getirdik. Buradaki araziler beldemiz halkına ait... Belde sakinlerimiz, burada arazilerinin bir kısmını Roman vatandaşlara hibe etmeyi kabul etti. Geriye sadece Valilik ve gerekli kurumlardan bu projeye onay çıkması kaldı. Onay çıkarsa kısa süre içinde istimlak yapılıp bu alana, yaklaşık 3 bin Roman vatandaşımız yerleşebilir. Projeyi götürüp Valiliğimize verdik. Valilik yetkilileri de ''Güzel bir çalışma yapmışsınız, bu hususta sizi tebrik ederiz'' dediler. İstanbul''dan, Manisa''dan nereden olursa, beldemize Roman vatandaşlarımızı bekliyoruz. Gelmek isterlerse onlara her türlü konuda yardımcı olacağız.''''

Uyar, proje kapsamında buraya yapılacak konutlara yerleşecek Roman vatandaşların, tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle de uğraşabileceğini sözlerine ekledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.