Haberler

Medeniyetler bir yolla birleşecek

Tarih: 3 Mayıs 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Fatih Abacıoğlu
Ay tanrıçası Hekate''nin evi Lagina, Gladyatör Acilleus''in(Aşil) yaşadığı, aşkın kenti Stratonikeia, Ormancı Türküsü''nün yazıldığı Gevenes ve 1 milyar yıllık taşların bulunduğu Gökbel Vadisi ''Kültür projesi'' ile birleşiyor.

Muğla Valiliği ve Yatağan Kaymakamlığı tarafından hazırlanan projeyle, Yatağan''da 30 kilometrekare alanda bulunan tarihi alanların, yapılacak yollarla birbirlerine bağlanacağı açıklandı. Kaymakam Hasan Tanrıseven, projenin "kültür yolu", "kutsal yol" ve "jeopark yolu" adlı üç etaptan oluşacağını, bölgeyi ziyarete gelenlerin, tek güzergâhı izleyerek, tüm tarihi, kültürel ve jeolojik değerleri görme imkanına kavuşacağını söyledi. Kültür yolunda, Belen Kahvesi ve Kanuni Sultan Süleyman''ın Rodos seferine çıkarken Bozüyük beldesinde otağını kurduğu Hanyeri bulunuyor. Gladyatörlerin eğitim okulu ve dünyanın ilk mermer kenti olan Eskihisar''daki Stratonikeia, Ay tanrıçası Hekate''nin evi Lagina, kültür projesinin ''Kutsal yol'' güzergâhında yer alıyor. Burada Helenistik, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemine ait eserler bulunuyor. Bölgede, 2 bin 500 yıllık zeytinyağı işliği, seramik ve dokuma atölyeleri, Kumyer''de erken Tunç dönemine, Baca mevkisinde klasik dönem ve mübadele dönemine ait eserler var. Turgut beldesinde Türkiye''nin ilk müzecisi, ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey''in evi de bölgemizde yer alıyor. Gökbel Vadisi''nde bulunan 1 milyar yıllık kayaçlar Jeopark yolunda" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.